lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Dzielenie się wiedzą - Konsekwencje - Poradniki - Wiedza kosztuje - Granica

Cześć,
poruszę może temat, nad którym ostatnio myślałem a mianowicie gdzie jest waszym zdaniem granica pomiędzy
1. Udostępnianiem swojej wiedzy na tym czy innym forum?,
2. Udostępnianiem materiałów, api itd firm z którymi współpracujemy (Comarch, SAP, Sage itd), pisanie gdzie je można znaleźć ?

a) jeśli ktoś jest nowy chce się mu pomóc
b) jeśli np. pomagasz koledze/koleżance w tej samej firmie
c) jeśli np. pomagasz koledze koleżance która pracuje u innego partnera
d) itd.

3. Wiedze którą posiadamy dzięki kolegą z firmy i ich dobrymi lub złym praktykami (z tym jest różnie) ?
4. itd .

Na ile można sobie pozwolić tak aby nie być sądzony przez firmę z którą współpracujemy jako partner, sądzony być przez obecnego lub byłego pracodawcy (są umowy poufności ale tak na prawdę pod to można podciągnąć wszystko bo ktoś powie, że wszystko jest tajemnicą), jeśli ktoś jest programistą czy wdrożeniowcem, może zmienić zawsze kod programu, funkcji sql, procedury sql itd  - podać inne nazwy (jak to niektórzy robili na studiach 🙂 ), no i jak się to wszystko ma do pisania np. postów dotyczących systemów ERP , pisaniu do nich rozszerzeń w formie dodatków, programów itd na tym czy innym forum, pisaniu poradników.

Ps. ponoć już wszystko zostało napisane i można znaleźć na stackoverflow, ale każdy ja Ty czy ktoś inny jak pracodawca chciałby chronić swoją wiedzę, tak somo programista, wdrożeniowiec, sieciowiec bo WIEDZA KOSZTUJE

Co o tym myślicie jest się czego obawiać, bać, czy jednak się nie przejmować i najważniejsza gdzie waszym zdaniem jest granica ?

Dzięki za dyskusje

myERP has reacted to this post.
myERP

Cześć

Poruszyłeś bardzo ważny temat. Faktycznie jest tak, że  ludzie nie chcą się do końca dzielić wiedzą. Według mnie wynika to trochę z lenistwa to raz, dwa wiele firm zabrania dzielenia się wiedzą, mają nawet specjalne zapiski w umowie jeśli chodzi o takie sytuacje. 
Wiedzą dzielą się w środowisku firmy, wręcz jest to wymagane ponieważ często trzeba jakoś przeszkolić pracownika. Oczywiście mamy sytuacje o których wspomniałeś, że dzielimy się wiedzą wśród znajomych nawet z innych firm. O tym głośno się nie mówi ale jak tu odmówić koledze, a tym bardziej fajnej koleżance ?:) 

Obawiać się nie ma czego, tutaj na forum/stronie wypadało by się dzielić wiedzą, faktycznie wiedza kosztuje, ale nikt nam nie może zabronić udostępniać swoją wiedzę, w swój własny sposób, ba ! to nawet powinno być coś czym się należy chwalić. Chwalić się tym, że nie boimy się przedstawić swoje zdanie czy też próbować edukować innych .

Prawda jest taka, że świat ERP a tym bardziej ERP w Polsce jest mocno hermetyczny i wydaje mi się, że długo tak pozostanie. Musiało by się wydarzyć coś na wzór pandemii COVID, kiedy to pracodawcy przywykli do pracy zdalnej 🙂 

Cześć,
dzięki myERP za wyrażenie swojej opinii na ten temat, w sumie jaka się głębiej nad tym zastanowić to trzeba być człowiekiem dla człowieka, jednym minusem jest to co ty poruszyłeś, że w Polsce środowisko ERP jest zamknięte.

Może ktoś jeszcze się wypowie ?

Od września będziemy wypychać promowanie forum, mam nadzieje, że uda się przyciągnąć więcej osób, aktywnych osób 🙂