Adopcja ERP – powszechny trend w 2021 roku

Nadszedł czas dla organizacji które myślą o przyszłości, aby rozważyć połączenie IoT i ERP dla możliwości doskonalenia operacyjnego, automatyzacji przepływu pracy i obsługi klienta.

W dzisiejszych czasach wszystkie firmy mierzą się z nadmiernym przepływem danych. Realizacja, czy też kontrolowanie tych danych ręcznie jest prawie niemożliwe. Już teraz wiadomo, że przejście na technologię cyfrową jest koniecznością niż ewentualnością. Co zatem powinno leżeć w polu zainteresowań firm dążących do sukcesu? Poszukiwanie rozwiązań, które  w największym stopniu usprawnią im pracę. Potrzebą jest posiadanie zunifikowanego rozwiązania, które integruje wszystkie operacje biznesowe w jednej platformie, pozwalając pracownikom mieć pełną kontrolę nad każdym zasobem ich organizacji. Co ważniejsze, rozwiązanie takie powinno posiadać dodatkową funkcjonalność umożliwiającą natychmiastowe raportowanie zmian operacyjnych, dzięki czemu pracownicy będą mogli odpowiednio zarządzać zasobami. Wymóg ten jest spełniony przez technologię, która posiada zaawansowane narzędzia. Technologią tą niewątpliwie jest Enterprise Resource Planning (ERP). Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie to pozwala przedsiębiorstwom planować i zarządzać swoimi zasobami, czyli ludźmi, materiałami, pieniędzmi – całkowicie bezproblemowo. Coraz więcej organizacji jest w trakcie wdrażania lub po wdrożeniu systemu ERP. Oznacza to, że większość przedsiębiorstw chce znacząco poprawić jakość kontrolowania swojego biznesu, oraz nie zostawać w tyle za swoją konkurencją, takie możliwości ma nam dać rozwiązanie ERP. Jeśli wszyscy idziemy tą samą drogą, to co może Cię odróżnić od konkurencji?

Najlepszym sposobem, aby wyróżniać się z tłumu jest przyjęcie najbardziej zaawansowanej wersji systemów ERP z rozszerzonymi funkcjami nowych technologii, takich jak IoT. Łącząc IoT i ERP, przedsiębiorstwa mogą nie tylko odróżnić swoją działalność od konkurencji, ale także napędzać nowy wzrost przychodów.

Internet Rzeczy (IoT) jest siecią połączonych urządzeń, które mogą komunikować się ze sobą i udostępniać dane użytkownikom przez Internet

Ewolucja systemów ERP

Jeśli uważasz, że system ERP jest niedawną innowacją, to bardzo się mylisz. Historia systemów ERP sięga 1940 roku wraz z pojawieniem się maszyn liczących. Później w latach 60-tych, gdy zapotrzebowanie na urządzenia obliczeniowe wzrosło, zostały wprowadzane nowe rozwiązania, które zawierały wymagane funkcjonalności. W latach 60. narodziły się również rozwiązania MRP (Material Requirements Planning), które integrowały koncepcje EOQ (Economic Order Quantity) z ogromnymi komputerami typu mainframe, które pomagały w pozyskiwaniu surowców niezbędnych do produkcji, kupowania i dostarczania produktów. W latach 80-tych rozwiązania MRP ewoluowały do bardziej zaawansowanego poziomu i były w stanie zarządzać dodatkowymi procesami.

EOQ to metoda zarządzania zapasami w łańcuchu dostaw. Metoda ta definiuje optymalną wartość do zamówienia tak aby zminimalizować koszty zmienne. Metoda ta została stworzona przez P. Harrisa jednakże kojarzona jest głównie z R.H. Willsonem.

W latach 90-tych wprowadzono termin ERP, który odnosił się do systemów zdolnych do zaoferowania możliwości dla różnych obszarów biznesowych poza produkcją (jak w MRP). Założone jako model on-premise, rozwiązanie ERP było w stanie zintegrować, usprawnić i zoptymalizować procesy przedsiębiorstwa, takie jak produkcja, sprzedaż, usługi HR i inne podobne funkcje biznesowe. Wreszcie, w okolicach roku 2000, ERP ewoluowało, aby zapewnić możliwości w czasie rzeczywistym dla przedsiębiorstw w formie usług opartych na chmurze. Dzisiaj, technologia ERP rozwinęła się do niewyobrażalnego poziomu i prawdopodobnie będzie się rozwijać dalej (przykład pandemii). Dzięki możliwości płynnego powiązania wszystkich aplikacji biznesowych w jedną skonsolidowaną platformę, system ERP nowej generacji poprawia widoczność danych, kontrolę i zarządzanie zasobami.

Łączenie IoT i ERP dla lepszych możliwości

Znając historię systemów ERP, nadszedł czas, aby zrozumieć związek między IoT i ERP, a także wpływ IoT na systemy ERP. Wiemy już, że IoT otwiera nowe możliwości dla organizacji do zbierania danych. Dzięki czujnikom i kamerom wbudowanym w produkty, firmy uzyskują szczegółowe informacje na temat statusu produktu, począwszy od produkcji, transportu, aż do momentu, gdy trafi on do rąk klienta. I tu właśnie pojawia się ogniwo – dane. Dane łączą zarówno IoT jak i ERP. Aby dowiedzieć się jak, zanurkujmy głębiej.

 

1. Lepsza ilość i jakość danych

Podczas, gdy każda organizacja dąży do zapewnienia udanej transformacji cyfrowej, prawdziwy przepis na zwycięstwo zależy od jakości i ilości zebranych danych. Im bardziej istotne dane zostaną zebrane, tym większe szanse na ich zdobycie oraz wgląd do strategii ekspansji biznesowej. Poprzez integrację IoT i ERP, firmy mogą poprawić dostępność danych, co może prowadzić do doskonałości operacyjnej. Dane zgromadzone dzięki czujnikom IoT będą bezpośrednio przekazywane do naszego systemu ERP. Wszelkie zmiany w procesie są raportowane w czasie rzeczywistym. Na przykład, czujniki zintegrowane z maszynami na placu budowy będą przesyłać w czasie rzeczywistym informacje o stanie pracy sprzętu. Jeśli dane IoT zostaną połączone z systemem ERP, wystąpienie jakichkolwiek problemów związanych ze stanem technicznym sprzętu zostanie bezpośrednio odzwierciedlone w aplikacji. Ta istotna informacja dotrze do wszystkich zainteresowanych pracowników na miejscu za pośrednictwem platformy ERP, co pomoże im podjąć natychmiastowe działania w razie potrzeby. Wymieniliśmy tu tylko jeden z wielu przykładów. Możliwości integracji IoT i ERP będą się zmieniać dla różnych działów, w zależności od wykonywanej przez nie pracy.

 

2. Ulepszona interakcja ERP

Od producentów oczekuje się prowadzenia ewidencji każdego produktu, który jest sprzedawany klientom. W przypadkach, gdy producenci bezpośrednio kontaktują się z klientami, śledzenie sprzedaży produktów staje się łatwe. Ale kiedy do akcji wkraczają dealerzy i sprzedawcy, może pojawić się wiele nieporozumień związanych z uzyskaniem jasności co do szczegółów sprzedaży i satysfakcji użytkownika końcowego. Z IoT przychodząc do obrazu, wszystkie informacje będą automatycznie aktualizowane w systemie ERP w czasie rzeczywistym. System ERP będzie automatycznie obsługiwać ciągły napływ danych IoT, wzmacniając w ten sposób komunikację między wszystkimi.

 

3. Business Intelligence

ERP który będzie uzbrojony w dane IoT, pomoże organizacjom uzyskać istotne dla biznesu dane. Ciągły strumień danych umożliwia przedsiębiorstwom przeprowadzanie analiz w czasie rzeczywistym, co pomoże im uzyskać wgląd w działania w celu podjęcia taktycznych i szybkich decyzji, które znacznie zwiększą generowanie przychodów. Poza tym, z IoT, organizacje mogą rozważyć integrację systemów ERP z AI i ML (machine learing) tak, że pracownicy otrzymują inteligentne sugestie, aby podjąć optymalne decyzje.

 

Posumowanie

Rozwiązania ERP potrafią zmniejszyć presję organizacji na utrzymanie złożonych operacji biznesowych, umożliwiają współpracę w zespole i dostarczają w czasie rzeczywistym wgląd w działania w celu podejmowania najlepszych możliwych decyzji. Standardowy system ERP, jest już w stanie zrobić tak wiele, lecz gdy zostanie wyposażony w nowe technologie, takie jak IoT i AI, będzie w stanie zoptymalizować nasz biznes w niespotykanej skali. Podczas gdy ERP pomaga firmom dodać wydajność i dokładność w każdym dziale, wyrafinowane technologie, takie jak IoT i AI w połączeniu z ERP pozwalają przedsiębiorstwom na strategię rozwoju biznesu i sukcesu, benchmarking w stosunku do konkurencji, a także osiągnąć swoje cele. Na rynku Polskim coraz więcej dostawców stara się wykorzystać potencjał IoT/AI, jednym z nich jest dostawca systemu VENDO.ERP który powoli podbija polski rynek rozwiązań systemów ERP zintegrowanych z IoT/AI