Coraz więcej firm korzysta z konfiguratora produktów we własnym oprogramowaniu ERP, aby sprostać indywidualnym wymaganiom swoich klientów.
Firmy produkcyjne są coraz częściej zmuszane do produkcji w partiach o małej ilości. Wymagania klientów dotyczące indywidualnych opcji i konfiguracji stają się coraz większe.

Dzięki konfiguratorowi produktu w połączeniu z własnym oprogramowaniem ERP można sprostać wymaganiom klientów i w końcu produkować ekonomicznie w partiach o wielkości jednej sztuki. Pokażemy Państwu, jak dokładnie one działają i jaka wartość dodana wynika z połączenia z oprogramowaniem ERP.

Co to jest konfigurator produktu?

Konfiguratory produktów to programy komputerowe, które umożliwiają tworzenie specyfikacji produktów indywidualnie dla zamówień lub kontraktów. Nie jest jednak łatwo podsumować zakres konfiguratorów w jednolitej definicji. Możliwości sięgają od prostego wyboru właściwości produktu do tworzenia danych produktu, takich jak rysunki, dane CAD lub listy części.

Przykład: ma zostać wyprodukowany element betonowy. Przede wszystkim należy wybrać materiał. Następnie klient może wprowadzić wymiary części betonowej. Na tej podstawie system automatycznie oblicza ilość potrzebnego betonu i ostatecznie cenę części. Jednocześnie system może obliczyć, kiedy dostępna jest wystarczająca pojemność dla danego zlecenia i kiedy może ono zostać zrealizowane.

Ten przykład jest stosunkowo prostą konfiguracją produktu. Przykładowo, klient może otrzymać dodatkową możliwość załadowania własnych danych produktu poprzez interfejs do programów CAD. Następnie system sprawdza, czy projekt może zostać zrealizowany i tworzy odpowiednią ofertę. Wszystko to może być wykonane w pełni automatycznie.

Obszary zastosowań konfiguratorów produktów

Obszary zastosowania konfiguratorów produktów są jednak jeszcze bardziej zróżnicowane. Przykładem w branży spożywczej mogą być producencji np. musli (firma mymuesli.com) Klienci mają możliwość zamówienia swojego indywidualnego musli z niezliczonych produktów. Przy ponad 70 różnych pojedynczych komponentach, zmienność produktów jest w zakresie wielu miliardów.

Indywidualizacja mody

Również przemysł modowy oferuje swoim klientom coraz więcej możliwości personalizacji odzieży. Począwszy od prostych konfiguracji, takich jak zestawienia kolorystyczne, poprzez indywidualne wzory haftów, aż po własne projekty np. na butach. Producent trampek, firma Vans, oferuje na przykład swoim klientom możliwość nadrukowania na trampkach własnego projektu. Są one następnie pokazywane klientowi w podglądzie, tak aby mógł się z nimi zapoznać z wyprzedzeniem.

Konfiguratory produktów są integralną częścią przemysłu motoryzacyjnego

Innym znaczącym przykładem konfiguratorów produktów jest branża motoryzacyjna. Dziś praktycznie każdy samochód jest produkowany na zamówienie klienta. Klient ma możliwość decydowania o różnych dodatkowych elementach wyposażenia, dzięki czemu może stworzyć całkowicie indywidualny samochód. Od koloru i wystroju wnętrza po moc silnika – producenci samochodów oferują dziś niezliczone możliwości indywidualnego projektowania.

Konfiguratory produktów z możliwością podłączenia do oprogramowania ERP

Dlatego dla tych konfiguratorów produktów ważne jest połączenie z oprogramowaniem ERP. Gdyby każde zamówienie było przyjmowane za pomocą zwykłego zestawienia materiałów i musiało być zarządzane ręcznie, cała działalność nie byłaby opłacalna. Kiedy więc otrzymujemy zamówienie, jest ono przekazywane bezpośrednio do produkcji i przetwarzane.

Holistyczne procesy w produkcji

Produkt jest tworzony zgodnie z zamówieniem klienta i bezpośrednio dostarczany z poprawnymi danymi adresowymi. Jednocześnie można utworzyć odpowiednią fakturę i przypisać ją do artykułu. W ten sposób powstaje całościowy proces, który umożliwia ekonomiczną i opłacalną produkcję w partiach o wielkości 1.

Bezpośrednie wyświetlanie ceny i daty dostawy

Tymczasem już podczas konfiguracji produktu klient może być pewny odpowiedniej ceny i terminu dostawy. Jeśli na przykład w magazynie brakuje poszczególnych wariantów produktów, system może automatycznie złożyć powtórne zamówienie i dostosować odpowiedni termin dostawy.

Interfejs do systemu CRM

Oprócz interfejsu do zarządzania towarami, wskazany jest również interfejs do systemu CRM. Wszystkie istotne dane dotyczące klientów mogą być przechowywane i scentralizowane w tym miejscu. W dłuższej perspektywie umożliwia to znacznie lepsze reagowanie na potrzeby klienta i świadczenie bardziej zindywidualizowanych usług.

Integracja z oprogramowaniem ERP

W najlepszym przypadku konfigurator produktów jest bezpośrednio zintegrowany z oprogramowaniem ERP. W ten sposób można planować i realizować całościowe procesy. Dzięki temu można produkować ekonomicznie i wydajnie, nawet przy małej wielkości partii

Wniosek: Zainspiruj klientów konfiguracją produktu

Aby przetrwać na rynku w dłuższej perspektywie, wiele przedsiębiorstw produkcyjnych musi w coraz większym stopniu uwzględniać indywidualne życzenia i oczekiwania swoich klientów. Już dawno przestało to dotyczyć tylko służby. Klienci również chcą mieć wpływ na produkty, które kupują. Umożliwiają to konfiguratory produktów, które są wbudowane w firmowe oprogramowanie ERP.

Oferują swoim klientom możliwość dokonania indywidualnych zmian w produkcie. Dotyczy to wszystkich obszarów produkcji. Czy to samochody, ubrania czy nawet jedzenie, klienci lubią konfigurować się sami.