Nie ma wątpliwości, że rok 2020 był rokiem burzliwym, i myślę, że wszyscy czuliśmy się przez pewien czas na burzliwych morzach. Ale nadeszła zima, a wraz z nią kolejny mroźny powiew niepewności. Dokąd zmierzamy, badając nasze strategiczne imperatywy? Czy mamy kryształową kulę do przewidzenia, co wydarzy się w nadchodzącym roku? Odbyłem naprawdę długie rozmowy z ekspertami branżowymi, klientami i partnerami, i przeanalizowałem wiele badań, aby dokonać pewnych prognoz na rok 2021.

Praca zdalna do upadku

Optymistycznie nastawieni ludzie wierzą, że do wiosny wrócimy i wylegujemy się w biurach firmy. Jeśli jesteś zsynchronizowany z Billem Gatesem, jesteśmy już w połowie pandemii. Myślę, że jesteśmy gdzieś pomiędzy, a większość z nas zgadza się co do jesiennej linii czasowej powrotu do biura. Ale czy naprawdę kiedykolwiek wrócimy „z powrotem” do biura? Rok 2021 będzie rokiem hybrydowego trybu pracy, z ponad połową naszych pracowników na stałym planie WFH (work from home).

Hakerzy będą celować w pracowników zdalnych

Dawno minęły czasy firmowego firewalla, któremu towarzyszyły wszystkie aktywa zablokowane praktycznie za tym środkiem ochronnym. Nie mogę sobie wyobrazić, żebyśmy mieli do czynienia z setkami czy tysiącami pracowników zdalnego dostępu, dając im biurowy dostęp do prywatnych zasobów firmy i zapewniając bezpieczeństwo tych zasobów. Poza domeną korporacyjną, sieci domowe użytkowników końcowych i aktywa komputerowe są obecnie narażone na działanie hakerów jako droga do centrum domeny korporacyjnej – na wyższym poziomie niż kiedykolwiek wcześniej. Porównuję wrażliwość COVID-19 i liczbę łóżek w ICU: IT może obsługiwać zdalny dostęp po niższych stawkach, ale teraz, gdy wszyscy pracują zdalnie, ten wzrost aktywności może przytłoczyć zarówno małe, jak i duże organizacje, które chcą chronić swoją sferę.

Przychody z chmury będą rosnąć w górę

Chmura i migracja zasobów jest nieunikniona. Widzimy zainteresowanie chmurą z pionu, który nigdy wcześniej nie uważałby jej za opcję. Usługi finansowe, służba zdrowia i inne branże zdają sobie sprawę, że muszą być przygotowane na nieplanowane i niepewne zdarzenia.

Chmura internetowa to rodzaj usługi, który polega na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy. Pozwala ona klientowi na stały dostęp do jego zawartości. Dane te to najczęściej multimedia, zdjęcia filmy, ale także oprogramowanie, wirtualny sprzęt i bazy danych.

Utrzymywanie się w swoich bastionach na miejscu hamuje ich sprawność i elastyczność. Uczestniczyłem w panelu na temat powstania chmury i wykorzystania wielu dostawców chmury. Jeden z uczestników porównał chmurę do wynalazku energii elektrycznej i wszechobecnej sieci elektrycznej. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy trzymają świecę, a cała konkurencja ma światło elektryczne, maszyny i ciepło, to przegrasz.

Więcej o wadach i zaletach systemu ERP w chmurze przeczytasz tutaj.

ERP on premise umrze 

Systemy ERP zawsze były kulą u nogi dla przedsiębiorstwa, zapobiegając przenoszeniu się do chmury. To jest zdezorganizowane i splątana sieć dostosowań, aplikacji satelitarnych, raportów i kosztów zatopionych były zmorą świata rachunkowości, a także blokada na wysokiej drodze do „chmury”. Widziałem zauważalną zmianę w pragnieniu odtworzenia sieci aplikacji ERP poprzez ofertę SaaS i strategii publicznych i prywatnych ofert chmury.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS) zapewnia użytkownikom możliwość łączenia się z aplikacjami opartymi na chmurze za pośrednictwem Internetu i korzystania z nich. Typowe przykłady to poczta e-mail, kalendarz i narzędzia biurowe (takie jak usługa Microsoft Office 365).

SaaS to kompletne rozwiązanie programowe kupowane w modelu płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem od dostawcy usług w chmurze. Płacisz za możliwość używania aplikacji w swojej organizacji, a użytkownicy łączą się z nią przez Internet, zazwyczaj przy użyciu przeglądarki sieci Web. Cała podstawowa infrastruktura, oprogramowanie pośredniczące oraz oprogramowanie i dane aplikacji znajdują się w centrum danych dostawcy usług. Dostawca usług zarządza sprzętem i oprogramowaniem, a po zawarciu odpowiedniej umowy o świadczenie usług zapewni także dostępność i bezpieczeństwo aplikacji oraz Twoich danych. Rozwiązanie SaaS pozwala organizacjom szybko zacząć korzystać z aplikacji przy minimalnym koszcie wstępnym.

Pojawienie się platform integracyjnych (iPaaS) sprawiło również, że transport danych i migracja stały się bezproblemowym, przystępnym cenowo przedsięwzięciem. iPaaS (Integration Platform as a Service) to platformy, na których klient operuje według i w zakresie własnych potrzeb. IPaaS pozwala wiązać koszty z faktycznym zużyciem, dostarczając gotowe, łatwo konfigurowalne elementy będące implementacją popularnych i sprawdzonych wzorców integracyjnych. Pomagają oszczędzać czas, a w konsekwencji ograniczyć budżet projektu. Dodatkowo, użycie platform integracyjnych ułatwia współdziałanie z systemami w chmurze. Odciąża użytkownika z konieczności rozbudowy własnej infrastruktury (może być ona umieszczona na platformie IPaaS i zarządzana za jej pomocą) oraz wnosi łatwą skalowalność rozwiązania w razie potrzeby. Skalowalność to kluczowy element przy obecnym wzroście ilości danych, gdy konieczne jest zachowanie dobrej wydajności procesu integracji.

Przedsiębiorstwa odkryją się na nowo – ponownie

Jedyną pewną rzeczą jest niepewność, ponieważ przełamujemy mur, aby wyjść z 2020 roku i dotrzeć do nowego roku. Elastyczne i sprawne organizacje cyfrowe będą w stanie sprostać wyzwaniom i burzom, które przyniesie nadchodzący rok. Zwycięzcami będą firmy, które potrafią się zreorganizować i na nowo wymyślić.

Jak Twoja organizacja poradzi sobie w 2021 roku?