Chmura w kontekście systemu ERP to szerokie pojęcie. Dotyczyć może zarówno lokalizacji software`u jak i formy współpracy z producentem systemu. Architektura ERP w chmurze zmieniła się w ostatnich latach, co sprawia, że wdrożenie ERP nie jest już trudnym wyborem pomiędzy chmurą lokalną, hostowaną, prywatną lub SaaS. Każdy model wdrożenia ma swoje własne wariacje, a linie pomiędzy kategoriami nadal się zacierają.

Głównym impulsem do tej zmiany był szybki wzrost publicznych dostawców chmury – „hiperskalerów”, takich jak Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure. 

Na przeciw wychodzi dostawca systemu, System Monitor ERP który jest instalowany zarówno na sprzęcie znajdującym się lokalnie u naszych klientów jak i w środowiskach chmurowych, tak własnych jak i naszych partnerów. Dostarczamy również możliwość zakupu systemu w formie abonamentu, w którym Klient tworzy specjalistyczny etat dla systemu ERP w swojej firmie i miesięcznie, w stałej kwocie płaci za :

  • system,
  • wsparcie powdrożeniowe,
  • utrzymanie,
  • rozwój

Cedując tym samym odpowiedzialność za ciągłość działania na producenta. W tej formie współpracy należy zwrócić uwagę na fakt, że w każdym momencie umowę można wypowiedzieć i zrezygnować ze współpracy. Dla przedsiębiorstw, które nie chcą się wiązać z dostawcą na dłużej, jest to rozwiązanie idealne. Dodatkowo comiesięczną opłatę możemy wpisać do kosztów prowadzenia działalności.

Jeśli natomiast zastanawiamy się nad opcją dotyczącą miejsca przechowywania danych, to tematem nie jest w moim odczuciu fizyczna lokalizacja systemu, ale usługi i zabezpieczenia z tym powiązane. W Polsce panuje przekonanie, że dane są najbardziej bezpieczne gdy przechowujemy je lokalnie. I tak i nie – widziałem wiele bezsensownych polityk dotyczących bezpieczeństwa danych takich jak np. składowanie danych na dyskach i codzienne wywożenie ich do innych lokalizacji (dyski rozmagnesowane i 60% danych nie do odtworzenia). Podejmując strategiczną decyzję o wejściu w chmurę czy o zakupie hardware`u należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

– ile kosztuje moją firmę jedna godzina przestoju?

– ile kosztuje utrzymanie działu IT?

– czy system (i moje procesy biznesowe) wymaga codziennej opieki?

– jak zbudować politykę bezpieczeństwa w moich realiach?

Statystycznie, im większe wdrożenie tym większa potrzeba posiadania na swoim pokładzie administratora, który będzie czuwał codziennie nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu, nadawał uprawnienia, zarządzał, sporządzał kopie bezpieczeństwa – większość Data Center tego typu usługi ma już w swojej ofercie. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania chmurowego to na pewno bezpieczeństwo danych (backup, zabezpieczenia, aktualizacje oprogramowania), dostęp do danych (łącza) oraz odpowiedzialność dostawcy DC (umowa).

Monitor Cloud  o którym mowa w tym artykule sprawia, że ​​uruchomienie MONITORA w Twojej firmie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Zajmujemy się infrastrukturą IT i obsługą Twojego systemu ERP, dzięki czemu możesz w pełni skupić się na swoim biznesie.

 Zadbamy o to, abyś zawsze miał najnowszą wersję naszego systemu ERP. Ty decydujesz, jaka część instalacji jest uruchamiana w chmurze, jednak masz pewność, że bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, Twoje dane będą u nas bezpieczne. Nasze serwery znajdują się w Hudiksvall, gdzie znajduje się również nasza główna siedziba. Cały sprzęt ma zapasowe zasoby, a całe centrum danych jest zdublowane w innym centrum fizycznym. Aby zapewnić dostęp do Internetu, stworzyliśmy wiele niezależnych połączeń internetowych z wieloma dostawcami. Monitor Cloud zapewnia wydajność, która spełnia Twoje specyficzne potrzeby, która jest również dostosowywana w miarę upływu czasu zgodnie z aktualnymi wymaganiami, w miarę rozwoju Twojej firmy i powiększania się bazy użytkowników.