W dzisiejszej sytuacji gospodarczej jedynym pewnym czynnikiem jest zmiana. Firmy muszą być elastyczne w nieprzewidywalnych czasach. Możliwość sprawnego reagowania na to, co się dzieje w gospodarce, jest kluczem do sukcesu. Nic tak nie zapewnia elastyczności jak rzetelne dane.

Firmy dążą dzisiaj do obniżenia kosztów, więc automatyzacja tam, gdzie tylko to możliwe, ma większe uzasadnienie niż kiedykolwiek wcześniej. Odchodzenie od papierowego planowania i wymiany dokumentów oraz analizowania wskaźników ekonomicznych przy pomocy arkuszy kalkulacyjnych uwolni pracowników od zbędnych czynności administracyjno-biurowych i pozwoli skupić się na bardziej znaczących, strategicznych działaniach.

Aby móc osiągać takie cele niezbędne jest oprogramowanie umożliwiające zarządzanie całą firmą. System ERP jest niezbędny do zarządzania na poziomie strategicznym, zarówno jeśli chodzi o planowanie, jak i wdrażanie strategii biznesowych. Dostęp do szczegółowych danych z obszaru produkcji i sprzedaży (prognozy, kontrakty) pozwala firmom lepiej planować procesy biznesowe.

Oprogramowanie do zarządzania firmą optymalnie wykorzystujące napływające dane biznesowe jest coraz bardziej dostępne cenowo. Systemy ERP mogą pozwolić na przekształcenie surowych danych w praktyczną wiedzę o rzeczywistej sytuacji firmy,  aby jak najlepiej wykorzystać szanse rynkowe.

Nowoczesny system ERP to dziś system, który łatwo i szybko dostosowuje się do szybko zmieniających się potrzeb i oczekiwań jego użytkowników a co za tym idzie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

 

Czym kierować się przy wyborze systemu ERP?

Optymalny wybór systemu ERP oznacza zdecydowanie się na system, który wspiera zarządzanie firmą, niezależnie od branży. Jedna baza kontrahentów, pracowników i słowników powinna zapewniać wysoki poziom integracji danych i błyskawiczną wymianę informacji pomiędzy różnymi działami przedsiębiorstwa.

Dobrą decyzją będzie wybór systemu charakteryzującego się budową modułową, która pozwala dopasować system do konkretnych potrzeb właściwie każdego przedsiębiorstwa. Gdy Twoja firma będzie się rozwijać, a jej potrzeby wzrosną, system nadal będzie  ją  wspierać,  ponieważ  standardowe  funkcje  można  rozszerzyć   o dodatkowe opcje.

Idealny system ERP to taki, który umożliwia takie wdrożenie jak by był szytym na miarę rozwiązaniem, które jednak pozostaje nadal rozwianiem niemal „pudełkowym” . To ważne, gdyż nie podnosi kosztów utrzymania i pozwala szybko i tanio wprowadzać kolejne zmiany, nieważne czy prawne, funkcjonalne czy procesowe w systemie. Otwartość systemu (np. dzięki zastosowaniu mechanizmu WEB API) pozwoli na łatwą i szybko integrację z rozwiązaniami uzupełniającymi, dzięki czemu nie trzeba ponosić kosztów aktualizacji integracji z rozwiązaniami trzecimi.

Ważne też by system ERP dopasowywał się do Twoich procesów biznesów i wspierał ich automatyzację w Twojej organizacji. To system ma dopasować się do potrzeb użytkownika, a nie odwrotnie; jednocześnie wskazując możliwe drogi cyfryzacji i poszerzenia możliwości rozwojowych w Twojej firmie.

Jeżeli planujesz zakup i wdrożenie systemu ERP pamiętaj, aby takie oprogramowanie:

  • umożliwiało uzyskiwanie dokładnych informacji zarządczych na wielu płaszczyznach, co umożliwia szybsze podejmowanie decyzji biznesowych i większą efektywność działania,
  • umożliwiało personalizację i konfigurację systemu zgodnie ze specyficznymi i ważnymi dla Twojej firmy wymaganiami,
  • posiadało przyjazny interface użytkownika, dzięki czemu szybko nauczysz się go obsługiwać i optymalnie korzystać w codziennej pracy
  • oferowało najwyższy poziom bezpieczeństwa prawnego, przede wszystkim dzięki bieżącym aktualizacjom wraz ze zmieniającym się prawem,
  • umożliwiało łatwą, szybka i tanią integracje rozwiązania z innymi specyficznymi dla Twojej branży rozwiązania informatycznymi,
  • ułatwiało automatyzację procesu sprzedaży i obsługi klientów, dzięki udrożnieniu przepustowość operacji, co z kolei prowadzi też do odciążenia działów IT.

Wybierając partnera do  wdrożenia systemu, pamiętaj by zagwarantować sobie możliwość korzystania  z wiedzy i doświadczenia ekspertów wdrożeniowo-konsultacyjnych na każdym etapie wdrożenia i użytkowania systemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na: https://www.sage.com/pl-pl/cp/erp-vod/

 Artykul przygotował : Łukasz Banachowicz

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Informatyka i Ekonometria. W branży IT od 14 lat. Z Sage związany od 2006 r.
Obecnie pracuje w Dziale Wsparcia Procesów Sprzedaży, gdzie zajmuje się diagnozą potrzeb Klientów oraz projektowaniem systemów na bazie gotowych rozwiązań oraz tworzonych na indywidualne potrzeby. Na swoim koncie ma udział w ponad 150 zakończonych sukcesem projektach wdrożeniowych, m. in. w firmach handlowych (chemia, warzywa / owoce, metale, budowlane, sieci sklepów), usługowych (transport, usługi finansowe, deweloperzy), sieci dealerów samochodowych, czy przedsiębiorstwach produkcyjnych (branża chemiczna, budowlana, artykuły sportowe, elektronika).

Wizytówka firmy                                                                                                                                                                      Strona firmy