Na pytania Marka Mac – CEO portalu myERP.pl odpowiada Tomasz Niemiec, Dyrektor IT w SUPREMIS

Czy IT jest w stanie nadążyć za zmianami wynikającymi z nieprzewidzianych sytuacji takich jak pandemia, wojna na Ukrainie czy problemy z dostępnością półprzewodników?

Odpowiedzią na powyższe problemy, które mają bezpośrednie przełożenie na sytuacje branży IT może być skalowalna i elastyczna chmura obliczeniowa. Korzystając z takich rozwiązań, jesteśmy w stanie zminimalizować wpływ większości wspomnianych powyżej sytuacji na bieżącą działalność przedsiębiorstwa.

Przykład pandemii pokazał, jak dobrym i uniwersalnym rozwiązaniem jest cloud computing. Dla wielu firm pandemia była również impulsem do spojrzenia na własną infrastrukturę trochę pod innym kątem. Konieczność zmiany modelu pracy zweryfikowała elastyczność i gotowość adaptacji systemów np. ERP lub CRM do pracy zdalnej. Zainteresowanie różnymi modelami usług chmurowych gwałtownie wzrosło i utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co możemy zaobserwować, analizując kondycję sektora IT.

Jaki wpływ na rozwój przedsiębiorstwa może mieć migracja do chmury obliczeniowej?

Chmura zapewnia m.in. możliwość przeniesienia ciężaru kosztów z kierunków inwestycyjnych, mających na celu rozwoju infrastruktury IT na kierunek operacyjny, czyli skupienie się na dostarczaniu procesów biznesowych oraz ich modelowaniu. Dzięki temu firma może skupiać kapitał dokładnie tam, gdzie będzie miał bezpośredni wpływ na zbudowanie przewagi rynkowej.

W niektórych branżach bezpieczeństwo, szybkość i niezawodność systemów wspomagających prace przedsiębiorstwa jest kluczowa. Chmura, możemy powiedzieć, ma to wbudowane we własne DNA.

Czy migracja do chmury obliczeniowej wymaga dodatkowych nakładów i rozbudowanej infrastruktury?

Jest wprost przeciwnie. Mając do dyspozycji kilka modeli chmury takie jak IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) czy SaaS (oprogramowanie jako usługa) możemy dość precyzyjnie dobrać rozwiązanie, ze względu na potrzeby i możliwości naszych klientów oraz scenariusz ich wykorzystania. Dzięki takiemu podejściu firma może drastycznie zredukować niezbędny sprzęt informatyczny. Z kolei zalety redukcji, to zmniejszone koszty serwisowe i energii. Uproszczone środowisko informatyczne to mniej awarii, mniej przestojów, mniej utraconych korzyści, większa wiarygodność dla partnerów itd. Doskonale widać cały ciąg przyczynowo skutkowy. Decydując się na którykolwiek model chmury, klient upraszcza infrastrukturę IT własnej firmy, co daje wymierne korzyści, które wymieniłem powyżej.

Firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań chmurowych zapewniają warstwę sprzętową dla klienckich systemów. Nie ma też takich (całkiem sporych) pozycji w budżecie firmy jak np. modernizacja sprzętowa serwerów. Systemy te są zwielokrotnione i zautomatyzowane do tego stopnia, że awaria nawet kilku serwerów fizyczny w centrum obliczeniowym nie jest w stanie wpłynąć na ciągłość pracy danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu potencjalny klient zyskuje dużo wyższe SLA, niż może sam zagwarantować na własnych zasobach sprzętowych.

Decydując się na chmurę muszę zapewnić nowe kompetencje i zatrudnić dodatkowych specjalistów?

Wykorzystując usługi chmurowe, przenosimy odpowiedzialność za infrastrukturę IT na firmy dostarczające te usługi. Dostęp do systemów może być zrealizowany w sposób przeźroczysty dla użytkowników. Kompetencje dotychczasowych administratorów w zupełności wystarczą, aby z powodzeniem zarządzać własnymi systemami tak jak do tej pory. Można również zlecić administrację firmie dostarczającą usługi chmurowe, całkowicie przenosząc odpowiedzialność za rozwiązania IT.

Przykładowy panel zarządzania VMware vCloud Director w SUPREMIS Cloud Platform

Jakie są progi wejścia w inwestycje związane z migracją do chmury.

Klient płaci dokładnie za to, z jakich zasobów korzysta. Nie ponosi żadnych innych kosztów. Nie ma potrzeby robienia rezerw zasobów na poczet rozwijającego się biznesu, przyszłych wdrożeń czy planowanych zmian w systemie. W instalacjach lokalnych on-premis należy określić zapotrzebowanie na moc obliczeniową przynajmniej na okres 3 lat oraz zapłacić za tak zwymiarowany serwer lub serwery fizyczne z góry. Nie ma sensu kupować elektrowni, żeby zagotować wodę.

Różnice inwestycyjne na starcie są nieporównywalnie korzystniejsze w modelu chmurowym. Dodatkowo klientowi znane są stałe koszty utrzymania środowiska oraz koszty serwisowe w ujęciu nawet kilkuletnim. To również jest bardzo istotne, biorąc pod uwagę płynność finansową przedsiębiorstwa.

Jakie inne korzyści otrzymam wybierając IT w modelu chmurowym?

Chmura obliczeniowa rozwiązuje wiele problemów, z jakimi obecnie borykają się firmy posiadające instalacje lokalne. Nie można jednak upraszczać i sądzić, że jest rozwiązaniem dla każdego. Niemniej większość z nas codziennie korzysta z kilkudziesięciu lub kilkuset rozwiązań opartych o usługi chmurowe, nawet o tym nie wiedząc. Trend światowy doskonale pokazuje, w jakim kierunku zmierza technologia IT.

Dlatego kilka lat temu firma SUPREMIS zdecydowała się zbudować usługi SUPREMIS Cloud Platform w oparciu o najnowsze technologie. Wykorzystujemy systemy klasy enterprise, które są bezpieczne i bardzo wydajne. Posiadamy wiele certyfikacji naszego środowiska, co pozwala nam dostarczać rozwiązania do wszystkich gałęzi biznesu.

Budując nasze rozwiązanie chmurowe, skupialiśmy się na zgodności z bardzo wysokimi wymaganiami dla produktów SAP. Z tego powodu wszystkie komponenty, które wchodzą w skład SUPREMIS Cloud Platform, spełniają warunki certyfikacji dla SAP HANA. Posiadamy odpowiednie kompetencje, aby instalować i zarządzać takimi środowiskami.

Wiele przedsiębiorstw nie miałyby dostępu do tych technologii, wykorzystując tylko swoje własne zasoby informatyczne. W takich sytuacjach byłby to ekonomicznie nieuzasadniony wydatek. Korzystając z chmury klienci maja całą tą infrastrukturę do swojej dyspozycji.

Nie bez znaczenia jest też redukcja długu technologicznego. W infrastrukturze chmurowej większość elementów jest ustandaryzowana. Bardzo duży nacisk położony jest na bezpieczeństwo danych. Systemy są aktualizowane i wykorzystują najnowsze technologie.

Najważniejsze jak zawsz jest pierwszy krok. Obecnie mam przyjemność współpracować z wieloma naszymi klientami, którzy nie wyobrażają sobie już innego modelu pracy jak tylko z wykorzystaniem technologii chmurowej. 

 

Od 17 lat współpracuje z firmą SUPREMIS dostarczając rozwiązania technologiczne IT dla produktów SAP. Uczestniczył w kilkuset projektach wdrożeniowych systemów ERP. Jako pierwszy w Polsce uruchomił i wdrożył SAP Business One Cloud hosted by Partner. Zaprojektował i zbudował usługę SUPREMIS Cloud Platform dostarczającą środowisko m.in. dla tak wymagających systemów jak SAP HANA.

Tomasz Niemiec

Dyrektor IT, Supremis