Bez konkurencji nie byłoby rozwoju. Szczególnie w tak konkurencyjnej branży jaką jest E-commerce. Im jest ona silniejsza, tym mocniej determinuje nas do działania – a przynajmniej powinna. Aby więc odnieść sukces w tym sektorze, niezbędne jest dokładne zrozumienie i obserwowanie rynku oraz wszystkich jego uczestników, ponieważ analizowanie swoich konkurentów może dostarczyć kluczowych informacji, które pomogą w przewidywaniu trendów, identyfikowaniu luk i podejmowaniu strategicznych decyzji.
Konkurencja jest jedną z najważniejszych grup interesariuszy niemal każdej firmy. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę E-commerce. Choć każdy chciałby być w swojej branży monopolistą, to właśnie silna konkurencja pcha nasz biznes do przodu i motywuje do działania. Kluczowe jest jednak w tym przypadku to, aby konkurencję umiejętnie i efektywnie obserwować. Jak robić to skutecznie, aby przynosiło realne korzyści dla naszego biznesu? Co daje w praktyce śledzenie ruchów naszych konkurentów?
Identyfikacja konkurencji
Pierwszym krokiem w analizie konkurencji jest oczywiście precyzyjne zidentyfikowanie najważniejszych graczy w naszym sektorze, przy czym nie musimy, a nawet nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do firm oferujących podobny asortyment.
Zwróćmy uwagę na inne sklepy i strony internetowe, które zaspokajają te same potrzeby klientów przy użyciu innych produktów lub usług. Pamiętajmy również o konkurencji poza swoją branżą, która jest pozycjonowana na podobne słowa kluczowe w wyszukiwarkach.
Identyfikowanie trendów i preferencji klientów
Analiza konkurencji pozwala na śledzenie trendów i preferencji klientów. Badając i porównując produkty, ceny, promocje i opinie konkurentów możemy zidentyfikować, co jest popularne w danej branży. Na przykład jeśli zauważymy wzrost sprzedaży jakiegoś rodzaju gadżetów, możemy rozważyć dodanie takiego produktu do naszej oferty. Będzie nawet lepiej, jeśli zainspiruje nas to do zespołowej burzy mózgów i poszukania takiego rodzaju gadżetu, którego nasza konkurencja nie ma.
Dobrze i regularnie prowadzona analiza konkurencji pozwala też na wykrywanie rynkowych luk w ofertach innych firm, które możemy wypełniać właśnie swoimi produktami lub usługami.
Analiza strategii cenowych
Kształtowanie polityki cenowej w czasach wysokiej inflacji i dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego to jeden z kluczowych czynników sukcesu. Nie sposób jednak wyobrazić sobie efektywnego prowadzenia tego procesu bez analizy cen konkurencji.
Jak przedstawiają się nasze ceny na tle cen konkurentów? Czy stosunek ceny do jakości jest odpowiedni? Czy konkurencja często stosuje politykę rabatów i promocji? To tylko kilka z wielu pytań, które należy zadać i szczegółowo na nie odpowiedzieć, ponieważ rzetelna analiza cen konkurencji istotnie pomoże na opracowanie skutecznej strategii cenowej, która przyciągnie klientów i wesprze osiąganie zrównoważonego wzrostu.
Szczegółowa analiza działań konkurencji
Po zidentyfikowaniu konkurencji, trendów i strategii cenowych możemy przejść do analizy działań firm konkurencyjnych. Ważne, aby szczególnie precyzyjnie i wnikliwie zbadać następujące obszary:
Strategia sprzedaży i marketingu
Sprawdź, jakie taktyki sprzedażowe i marketingowe stosują twoi konkurenci. Czy korzystają z różnych kanałów promocji? Jakie są ich unikalne wartości i przewagi konkurencyjne?
Oferta produktów i usług
Zbadaj, jakie produkty i usługi oferują twoi konkurenci. Czy mają szeroką gamę produktów, czy skupiają się na niszy? Czy oferują jakieś dodatkowe usługi, takie jak darmowa dostawa czy gwarancje jakości?
Doświadczenie klienta
Analizuj, jak twoi konkurenci dbają o doświadczenie klienta. Jakie są opinie klientów na temat obsługi klienta, dostawy i zwrotów? Czy mają programy lojalnościowe lub inne formy nagradzania klientów?
Obecność w mediach społecznościowych i SEO
Sprawdź, jak twoi konkurenci wykorzystują media społecznościowe i SEO do promocji swojej marki. Jakie są ich profile na platformach społecznościowych? Jakie słowa kluczowe wykorzystują do pozycjonowania się w wyszukiwarkach?
Rozpoznawanie dobrych praktyk i budowanie wartości dodanej
Studia przypadków konkurencji pomagają nam również zidentyfikować dobre praktyki, które mogą stać się dla nas inspiracją. Czy konkurencja ma wyjątkowo atrakcyjną, funkcjonalną i nowoczesną stronę internetową? Czy mają innowacyjne, niekonwencjonalne strategie marketingowe? Czy któryś z obszarów ich działania szczególnie wybija się na tle całego rynku, tworząc wartość dodaną dla klientów?
Przewidywanie zagrożeń i szans rynkowych
Analiza konkurencji pozwala nam również przewidzieć rynkowe szanse i zagrożenia. Na podstawie danych na temat dynamiki i wprowadzania nowych produktów, ekspansji geograficznej czy widocznych zmian strategicznych możemy określić, w którym kierunku zmierza rynek i co może się w najbliższym czasie zmienić, a ponad wszystko, jakie działania powinniśmy podjąć, aby uniknąć zagrożeń lub optymalnie wykorzystać nowe szanse.
Podsumowując, analiza konkurencji jest kluczowym czynnikiem sukcesu w branży E-commerce. Czy nam się to podoba, czy nie. Rzetelna i prowadzona konsekwentnie analiza działań najważniejszych podmiotów na rynku to inspiracja, motywacja, ale też odpowiedzialność za sukces naszego biznesu. Jeśli wydaje się nam, że konkurencji nie mamy lub bez analizowania jej poczynań dochodzimy do wniosków, że jesteśmy w branży najlepsi, zderzenie się z rzeczywistością nawet w krótkim terminie może okazać się dla nas bardzo bolesne.
To jedynie wstęp do świata E-commerce, którym w SalesTube powered by hmmh, zajmujemy się na co dzień. Jeżeli chcesz poznać wszelki tajniki, sekrety i wskazówki przydatne w świecie E-commerce, zapraszamy na naszego bloga SalesTube 👉 https://www.salestube.tech/pl/blog/