W dzisiejszych czasach zarządzanie relacjami z klientami (customer relationship management / CRM) stało się kluczowym tematem dla praktycznie wszystkich firm. CRM to nie tylko sposób na przechowywanie informacji kontaktowych – to przede wszystkim narzędzie umożliwiające głębsze zrozumienie klientów oraz ich potrzeb. Wykorzystując CRM, możemy uzyskać pełny obraz naszych klientów, na który składają się na przykład historia zakupów, interakcje z działem sprzedaży i obsługi, oraz aktywność na naszych stronach internetowych i na różnych kanałach komunikacyjnych. Widzimy wszystko, co nasz klient robi a jest z naszego punktu widzenia istotne i pomaga nam lepiej adresować jego potrzeby!
W tym tygodniu w “Salesforce na wyciągnięcie ręki” wspólnie zgłębiamy obszar, który przez wiele osób uważany jest za najbardziej interesujący, czyli marketing. Czym właściwie jest automatyzacja marketingu oraz customer experience? Jakie korzyści płyną z tworzenia wyjątkowych doświadczeń dla klientów przez zespoły marketingowe? Czym jest Marketing Cloud i w jaki sposób pomaga nie tylko osiągać ponadprzeciętne wyniki marketingowe, ale także sprzedażowe? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Czym jest automatyzacja marketingu?
Automatyzacja marketingu to proces wykorzystywania zaawansowanych technologii i narzędzi, mający na celu zoptymalizowanie i automatyzację różnorodnych działań marketingowych. Poprzez wprowadzenie odpowiednich narzędzi i systemów, automatyzacja marketingu umożliwia przedsiębiorstwom skuteczniejsze dotarcie do wybranych grup docelowych, dostarczanie spersonalizowanych treści, śledzenie wyników kampanii oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
Za pomocą automatyzacji marketingu firmy osiągają szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwia ona efektywniejsze wykorzystanie zasobów, dzięki czemu ogranicza straty czasu i pieniędzy związane z powtarzalnymi, rutynowymi zadaniami. Jak łatwo zauważyć, jest to kluczowe narzędzie współczesnego biznesu. Dzięki niej organizacje osiągają dużo lepsze wyniki oraz przewagę nad konkurencją.
Co mamy na myśli kiedy mówimy o doświadczeniach klienta (customer experience)?
Zagadnienie doświadczenia klienta jest silnie związane z automatyzacją marketingu. Budowanie doświadczeń stanowi fundament sukcesu każdej organizacji. Mówimy tutaj o sumie wszystkich interakcji, jakie klient ma z marką na przestrzeni całej customer journey. Kluczowa jest zdolność wywoływania pozytywnych emocji jak i budowania lojalności oraz zaangażowania, co przekłada się na wzrost satysfakcji klientów i osiąganie lepszych wyników finansowych.
Pewnie zastanawiasz się co właściwie składa się na budowanie doświadczeń klientów, bo wydaje się to być dość obszernym zagadnieniem. Podstawowymi elementami są personalizacja, spójność i empatia. Co one oznaczają? Dowiesz się tego w trzecim odcinku serii. Wspólnie te elementy tworzą wszechstronne i holistyczne podejście do zarządzania doświadczeniem klienta, tworząc fundament dla pozytywnych i wartościowych interakcji między klientem a marką. Poprzez skupienie na personalizacji, spójności i empatii, organizacje mogą wyróżnić się na konkurencyjnym rynku, zachęcając klientów do dokonywania kolejnych zakupów oraz aktywnego rekomendowania marki innym.
Zalety tworzenia wyjątkowych doświadczeń dla klientów w marketingu
Tworzenie wyjątkowych doświadczeń znacząco wpływa na sukces i rozwój organizacji. Poprzez priorytetowe traktowanie satysfakcji klientów i dostarczanie niezapomnianych interakcji, firmy mogą czerpać różnorodne korzyści.
Czemu ważna jest zwiększona lojalność klientów? Wyjątkowe doświadczenia budują silne emocjonalne więzi z klientami, co prowadzi do wyższego poziomu lojalności i powtarzających się zakupów. Pozytywne opinie i rekomendacje to klucz do sukcesu w dzisiejszych czasach. Zadowoleni klienci są bardziej skłonni dzielić się swoimi pozytywnymi wrażeniami z innymi, generując wartościowy marketing word-of-mouth.
Nie chodzi jednak tylko o zdobywanie nowych, ale także o retencje kupujących już od nas klientów. Zadowoleni klienci są bardziej skłonni pozostać lojalni wobec marki, co zmniejsza ich utratę i związane z tym koszty. Słyszałeś kiedyś o customer lifetime value? Zadowoleni klienci zazwyczaj dokonują częstszych zakupów i stają się długoterminowymi, wartościowymi klientami, którzy koniec końców pozwolą Ci osiągnąć wysokie przychody na przestrzeni lat.
Inwestowanie w tworzenie wyjątkowych doświadczeń klienta pozwala organizacjom nie tylko budować lojalność klientów, ale także napędzać wzrost, budować pozytywny wizerunek marki i utrzymać przewagę konkurencyjną na zmieniającym się rynku.
Czym jest Marketing Cloud?
Jak osiągnąć wymienione rezultaty we własnej organizacji szybko i łatwo? Odpowiedź jest prosta – dzięki Salesforce Marketing Cloud! Marketing Cloud to innowacyjny i wiodący system do zarządzania marketingiem oraz do automatyzacji działań marketingowych. Nasza platforma umożliwia organizacjom tworzenie, śledzenie i zarządzanie skutecznymi kampaniami na różnych kanałach komunikacyjnych.
Głównym zadaniem Marketing Cloud jest dostarczanie spersonalizowanych treści i komunikacji, dzięki czemu firmy mogą lepiej zrozumieć swoich klientów, reagować na ich potrzeby oraz budować długotrwałe relacje. Nasze rozwiązanie pozwala na dynamiczną personalizację treści w czasie rzeczywistym, dzięki wykorzystaniu zgromadzonych na lub poza platformą danych oraz wygenerowanych analiz. To stanowczo zwiększa to skuteczność kampanii, a Ty oszczędzasz czas oraz zasoby marketingowe.
Budowanie zaangażowania, personalizacja i optymalizacja marketingu oraz sprzedaży za pomocą Marketing Cloud i Sales Cloud
Pamiętacie jeszcze Sales Cloud? Jeśli nie, koniecznie obejrzyjcie poprzedni, drugi odcinek serii “Salesforce na wyciągnięcie ręki”, albo przeczytajcie wcześniej opublikowany przez nas artykuł. W ten sposób poznacie nasze rozwiązanie do zarządzania relacjami z klientami i procesami sprzedażowymi.
Synergia między Marketing Cloud a Sales Cloud polega na efektywnej współpracy i integrowaniu działań pomiędzy tymi dwoma działami. Obie chmury są częścią platformy Salesforce, co umożliwia płynny dostęp do wszystkich danych oraz wymianę informacji w czasie rzeczywistym. Dzięki tej integracji, zespoły marketingowe i sprzedażowe mają dostęp do kompleksowego widoku klienta. Wspólna baza danych umożliwia też bogatszą automatyzację procesów. Wspomniane zespoły mogą skuteczniej zarządzać relacjami z potencjalnymi klientami, śledzić interakcje oraz reagować na ich potrzeby.
Marketing Cloud dostarcza informacje o preferencjach i zachowaniach klientów, ich aktywnościach na stronach internetowych, w kampaniach e-mail marketingowych jak również na mediach społecznościowych. To pozwala zespołom sprzedażowym lepiej zrozumieć potrzeby klientów, ich preferencje oraz aktywność, dzięki czemu ich interakcje są bardziej spersonalizowane i konkretne.
Z drugiej strony, Sales Cloud pomaga w efektywnym marketingu. Rozwiązanie dostarcza informacje o statusie potencjalnych klientów, ich historii zakupów, obecnym etapie w procesie sprzedaży i bieżących interakcjach z zespołem handlowym. Te dane pozwalają marketingowcom na tworzenie bardziej angażujących treści, jak również lepsze monitorowanie wyników kampanii.
W efekcie, organizacje mogą budować silniejsze relacje z klientami, dostarczać im bardziej dopasowane oferty i treści, zwiększać zaangażowanie oraz osiągać lepsze wyniki w dziedzinie zarówno marketingu jak i sprzedaży. Ta synergia stanowi kluczowy element w osiąganiu sukcesu i przekształcaniu klientów w długoterminowych, lojalnych partnerów biznesowych.
Zapraszamy do odkrywania tych możliwości w naszej serii „Salesforce na wyciągnięcie ręki”: https://salesforce-na-wyciagniecie-reki.splashthat.com/
Komentarze (0)
Napisz komentarz
Nie ma tutaj jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Przeczytaj również:
Firmy zwraca się ku Agentom AI w obliczu problemów z zatrudnieniem
Najnowszy raport MuleSoft Connectivity Benchmark pokazuje, że w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na zasoby działów IT aż 96% liderów IT w europejskich przedsiębiorstwach już wdrożyło lub planuje wdrożenie agentów AI w ciągu najbliższych dwóch lat.
Jednak wyzwania związane z integracją systemów sprawiają, że firmy nie mogą w pełni wykorzystać potencjału tej technologii. Tymczasem agenci AI mogą znacząco odciążyć zespoły IT, automatyzując wiele czasochłonnych procesów.
Badania wskazują, że 94% respondentów w Europie ma trudności z integracją danych w różnych systemach. Dodatkowo, średnio tylko 32% aplikacji w europejskich organizacjach jest ze sobą kompatybilnych, co negatywnie wpływa na precyzję i skuteczność agentów AI.
Kluczowe wnioski z 10. edycji raportu Connectivity Benchmark firmy MuleSoft
Dzięki agentom AI otwiera się droga do większej efektywności
Zespoły IT, które już teraz odpowiadają za utrzymanie istniejących systemów, mają trudności z nadążaniem za rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.
Odsetek projektów, które nie zostały zrealizowane na czas, wzrósł do 29% w 2024 roku – w porównaniu do 28% w 2023 roku.
81% europejskich liderów IT spodziewa się dalszego wzrostu obciążenia pracą. Średnio ankietowani przewidują, że liczba projektów wzrośnie o 18% między 2024 a 2025 rokiem.
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, przedsiębiorstwa w Europie przeznaczyły w 2024 roku średnio 19,3 mln dolarów na zatrudnienie specjalistów IT – to wzrost o 69% w porównaniu do 2023 roku, gdy wydatki te wynosiły około 11,4 mln dolarów.
Agenci AI i rozwiązania integracyjne – szansa na zwiększenie produktywności, efektywności i redukcję kosztów
Agenci AI i narzędzia do integracji systemów mogą znacząco odciążyć zespoły IT, automatyzując powtarzalne zadania i umożliwiając firmom bardziej efektywne zarządzanie zasobami.
Większość europejskich liderów IT (92%) uważa, że sztuczna inteligencja zwiększy produktywność ich zespołów deweloperskich w ciągu najbliższych trzech lat. Wśród firm, które już korzystają z agentów AI, odsetek ten jest jeszcze wyższy – 98% wyraża taką pewność.
Średnio 39% czasu zespołów IT jest obecnie poświęcane na projektowanie, budowanie i testowanie niestandardowych integracji między systemami i danymi, aby umożliwić firmom wdrażanie nowych rozwiązań cyfrowych. Proces ten może zostać zautomatyzowany dzięki odpowiednim narzędziom integracyjnym.
Coraz bardziej złożona infrastruktura ogranicza skuteczność agentów AI
Rosnąca liczba aplikacji i modeli AI wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa prowadzi do powstawania silosów danych, które mogą utrudniać efektywne działanie agentów.
Średnio 85% europejskich liderów IT uważa, że silosy danych stanowią wyzwanie dla ich organizacji. Problem ten jest jeszcze bardziej widoczny w firmach korzystających z agentów AI (91%) w porównaniu do tych, które ich nie używają (81%).
Obecnie europejskie organizacje korzystają średnio z 789 aplikacji.
Firmy wykorzystujące agentów AI mają ich jeszcze więcej – średnio 1 075, czyli o 68% więcej niż organizacje, które nie wdrożyły agentów (639).
Liczba modeli AI wykorzystywanych przez europejskie przedsiębiorstwa wzrosła – z 10 w 2024 roku do 15 w 2025 roku.
Organizacje korzystające z agentów AI używają średnio 17 modeli, podczas gdy te bez agentów – 15.
API i skuteczne łączenie danych mogą zwiększyć wydajność IT oraz agentów AI
Integracja strategii AI i połączeń pomiędzy danymi pozwala firmom uprościć i ujednolicić ich infrastrukturę, maksymalnie wykorzystując ich potencjał do efektywnego zasilania agentów AI. Dzięki temu agenci mogą uzyskiwać dostęp do kluczowych, specyficznych dla biznesu danych, działając w sposób optymalny i wchodząc w interakcje z istniejącymi systemami oraz automatyzacjami.
Wśród europejskich firm korzystających z agentów AI, te wykorzystujące API czerpią z nich korzyści w zakresie:
Usprawnienia infrastruktury IT (66%)
Integracji różnych systemów (49%)
Umożliwienia zespołom swobodnego udostępniania danych (48%)
Średnio 51% wewnętrznych zasobów oprogramowania i komponentów w europejskich firmach może być ponownie użyta. To szansa dla organizacji, aby zamiast budować rozwiązania od podstaw, wykorzystać sprawdzone dane i istniejące inwestycje w API do tworzenia wiarygodnych agentów AI.
API generują wartość biznesową
Oprócz umożliwienia agentom AI dostępu do usług, baz danych i funkcjonalności aplikacji, liderzy IT podkreślają również szeroką wartość biznesową API – od zwiększenia efektywności po bezpośredni wpływ na przychody.
Europejskie firmy korzystające z API wskazują na kluczowe korzyści:
Wyższą produktywność (52%)
Większą innowacyjność (47%)
Szybsze reagowanie na potrzeby biznesowe (46%), większe zaangażowanie i lepszą współpracę pracowników (46%), a także możliwość samodzielnego zarządzania potrzebami IT przez zespoły (46%)
Prawie 2 na 5 (39%) zespołów IT wykorzystuje API do zwiększenia efektywności procesu tworzenia aplikacji.
Liderzy IT w Europie szacują, że średnio 39% przychodów ich firm pochodzi z API i powiązanych wdrożeń. W organizacjach korzystających z agentów AI odsetek ten jest jeszcze wyższy – 43%.
Dlaczego jest to istotne?
Efektywność agentów AI zależy od dostępu do połączonych danych, które pozwalają im lepiej rozumieć kontekst i niuanse zapytań użytkowników. Agenci AI gromadzą zarówno ustrukturyzowane, jak i nieustrukturyzowane dane z różnych źródeł, takich jak systemy CRM, ERP i HCM, a także e-maile, pliki PDF, Slack i inne narzędzia. Wykorzystują te informacje do podejmowania decyzji i realizacji zadań przy niemal dowolnych procesach biznesowych. Integracja danych, systemów i aplikacji umożliwia organizacjom korzystanie z cyfrowej siły roboczej wspieranej przez AI, która może autonomicznie wykonywać zarówno proste, jak i złożone zadania w całej firmie.
Block Quote
Więcej informacji
Pobierz Connectivity Benchmark Report
Zyskaj lepszy wgląd w raport, odwiedzając MuleSoft Blog
Skorzystaj ze wskazówek i prowadź efektywnie przedsiębiorstwo oparte na agentach
Metodologia
10. edycja raportu Connectivity Benchmark Report firmy MuleSoft, opracowana we współpracy z Vanson Bourne i Deloitte Digital, opiera się na danych z ankiety przeprowadzonej wśród 1 050 liderów IT na całym świecie. Podwójnie anonimowe badanie online zostało zrealizowane między październikiem a listopadem 2024 roku w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Niderlandach, Australii, Singapurze, Hongkongu i Japonii. Aby zapewnić wiarygodność wyników, zastosowano wieloetapowy proces weryfikacji uczestników. Wszyscy respondenci zajmują stanowiska kierownicze lub wyższe w działach IT i pracują w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 1 000 osób, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Szczegółowe informacje o strukturze prawnej Deloitte można znaleźć na stronie www.deloitte.com/us/about.
Automotive, Biura rachunkowe, Budownicza, Chemiczna, Dystrybucja, eCommerce, Elektronika, Hotelarstwo, Meblarska, Medyczna, Metalurgiczna, Produkcyjna, Sektor publiczny, Spożywcza FMCG, Transportowa, Tworzywa sztuczne, Usługi, Przemysł obronny i lotniczy, Produkcja maszyn
Opis
Salesforce to firma, która tworzy oprogramowanie oparte na chmurze, zaprojektowane, aby pomóc firmom znaleźć więcej potencjalnych klientów, zamknąć więcej transakcji i zachwycić klientów niesamowitą obsługą....