ChatGPT z pewnością zapadł w masową świadomość. Z jednej strony, rzadko kiedy produkt technologiczny zdobywa tak olbrzymią popularność w tak krótkim czasie (100 milionów użytkowników w ciągu dwóch miesięcy). Z drugiej strony, rozwiązanie stworzone przez OpenAI zdobyło tak wielką przestrzeń publiczną, że nieco przyćmiło inne, równie fascynujące rozwiązania na bazie chatbotów. Oto przykład skutecznie funkcjonującego bota, który powstał w oparciu o technologię SAP Business AI – ma on na imię Basia i pomaga klientom Spółki Aquanet.
Jak wynika z analiz Juniper Research, rynek chatbotów na koniec 2023 roku ma osiągnąć wartość 12 miliardów dolarów i urosnąć do 2028 prawie pięciokrotnie (dokładnie o 470%) i osiągnąć całkowitą wycenę na poziomie 72 mld dol. Ten boom jest napędzany m. in. przez to, że firmy na całym świecie postrzegają rozwiązania wykorzystujące konwersacyjne boty jako ogromną oszczędność niezwykle cennych zasobów – czasu i pracy. Z analiz Sortlist wynika, że zarówno pracownicy jak i pracodawcy oczekują, że dzięki wykorzystaniu różnych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję produktywność pracy wzrośnie o co najmniej 25%, ale przewidują, że może to być nawet 50%.
Aquanet stawia na chatbota
Jedną z firm, która postanowiła jeszcze przed boomem na ChatGPT zainwestować w technologię chatbotową jest Aquanet S.A. Ten podmiot należy do czołówki przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce – obsługuje ponad 900 000 mieszkańców powiatu poznańskiego i kilku gmin z innych powiatów. Aquanet S.A. świadczy usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Spółka obsługuje ponad 109 000 klientów.
Jesienią 2022 roku, firma zakończyła wdrożenie systemu contact center firmy Sinch w obszarze obsługi klienta i udostępniła swoim klientom oprócz kanału telefonicznego, nowy kanał komunikacji – chat na żywo z konsultantem. Chat został umieszczony na stronie internetowej jako integralna część nowego systemu contact center i jest obsługiwany przez osoby pracujące na infolinii. W zależności od wybranego tematu rozmowy, klient może czatować z doradcami z różnych obszarów działania spółki.
Natomiast w styczniu 2023 roku, gdy ChatGPT zdobywał kolejne miliony użytkowników, kanał chat Aquanet został uzupełniony o bota – Basię, Wirtualną Doradczynię Klienta. Ten chatbot wykorzystuje rozwiązania sztucznej inteligencji oparte o jedną z usług SAP Business Technology Platform (BTP) – SAP Business AI.
Co potrafi chatbot Basia?
Inteligentny bot Basia spełnia podstawowe funkcje informacyjne i pomaga w znalezieniu rozwiązania najczęściej zgłaszanych spraw jak np. zgłoszenie awarii, przerwy w dostawie wody, podpisanie umowy, podłączenie do sieci, udziela informacji o cenach i taryfach oraz poleceniu zapłaty. Bot podjae również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientów.