W dzisiejszych czasach zarządzanie relacjami z klientami (customer relationship management / CRM) stało się kluczowym tematem dla praktycznie wszystkich firm. CRM to nie tylko sposób na przechowywanie informacji kontaktowych – to przede wszystkim narzędzie umożliwiające głębsze zrozumienie klientów oraz ich potrzeb. Wykorzystując CRM, możemy uzyskać pełny obraz naszych klientów, na który składają się na przykład historia zakupów, interakcje z działem sprzedaży i obsługi, oraz aktywność na naszych stronach internetowych i na różnych kanałach komunikacyjnych. Widzimy wszystko, co nasz klient robi a jest z naszego punktu widzenia istotne i pomaga nam lepiej adresować jego potrzeby!
W tym tygodniu w “Salesforce na wyciągnięcie ręki” zgłębiamy obszar, bez którego większość organizacji nie mogłaby istnieć, czyli sprzedaż. Co jest potrzebne, aby systematycznie generować przychody? Jak efektywnie zarządzać relacjami z potencjalnymi oraz obecnymi klientami czy też okazjami biznesowymi? Jaki wpływ ma widoczność danych na sukces firmy i jak Salesforce Sales Cloud wpisuje się w to wszystko? O tym wszystkim dowiadujemy się w najnowszym, drugim odcinku oraz podcaście.
Czym jest automatyzacja procesów?
Automatyzacja opisuje szeroki zakres technologii, które sprawiają, że procesy i przepływy pracy stają się szybsze i łatwiejsze. Redukuje lub eliminuje kroki, które zazwyczaj wykonywane są ręcznie. Obecnie istnieją oprogramowania, które pozwalają na ograniczenie ilości powtarzalnych lub monotonnych zadań, które pracownicy musielibyśmy wykonywać. Dzięki temu zyskujemy cenny czas, który możemy wykorzystać na podejmowanie bardziej złożonych decyzji i wykonywanie kreatywnych zadań.
Oto trzy przykładowe obszary, w których automatyzacja ułatwia życie przedstawicieli handlowych:
Zacznijmy od cotygodniowego raportowania. Automatyzacja sprzedaży pomaga stworzyć precyzyjny i konsekwentny harmonogram. Nie musisz się o nic martwić – system generuje raporty i serwuje Ci je jak kelner w restauracji – świeże, pełne treści i… gotowe do skonsumowania w taki sposób, jak chcesz!
Automatyzacja wspiera też efektywne planowanie spotkań. Pomaga zaoszczędzić przedstawicielom handlowym dziesiątki godzin rocznie.
W sprzedaży kluczowe jest wystawianie odpowiednich ofert. Automatyczne przypomnienia i podpowiedzi umożliwią konsekwentne postępy w procesie sprzedaży aby szybko dotrzeć do jego końcowych etapów i uzyskać podpis klienta lub decyzję o zakupie.
Gdy do klasycznej automatyzacji dodamy sztuczną inteligencję – tak jak robi to Salesforce w naszym rozwiązaniu – automatyzacja sprzedaży staje się bardziej zaawansowana i wartościowa.
Zalety automatyzacji w organizacji i biznesie
…Przede wszystkim oszczędność kosztów! Automatyzacja zmniejsza koszty operacyjne, minimalizując zapotrzebowanie na zbędne role, eliminując błędy, które prowadzą do konieczności wprowadzania poprawek, oraz optymalizując wykorzystanie zasobów. Pozwala to organizacjom robić więcej za mniej, co skutkuje znacznymi oszczędnościami.
Kluczowa jest też zwiększona produktywność. Poprzez automatyzację rutynowych i powtarzalnych zadań, automatyzacja umożliwia pracownikom skupienie się na najbardziej wartościowych działaniach, które wymagają kreatywności, krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Zwiększa to produktywność i napędza innowacyjność w organizacji.
O pozostałych korzyściach możemy dowiedzieć się oglądając najnowszy odcinek. Jasno z niego wynika, że automatyzacja oferuje organizacjom i firmom szeroki zakres korzyści, w tym zwiększoną wydajność, oszczędność kosztów i zwiększoną produktywność. Wykorzystując technologie automatyzacji, organizacje mogą optymalizować operacje, napędzać wzrost i trwać na pozycji liderów w swoich branżach.
Czym jest Sales Cloud?
Sales Cloud to wiodące rozwiązanie CRM, które rewolucjonizuje zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientami B2B i B2C. W zakres funkcjonalności Sales Cloud wchodzą:
Lead Management, czyli zarządzanie relacjami i interakcjami z potencjalnymi klientami firmy. Możesz przechwytywać, śledzić i pielęgnować dane oraz interakcje z różnych źródeł, upewniając się, że żadna okazja do dokonania sprzedaży nie umknie Twojej uwadze.
Account Management, czyli zarządzanie relacjami z firmami, osobami prywatnymi i organizacjami partnerskimi. Zapewnia ono 360-stopniowy widok na wszystkie informacje o klientach, zebrane lub wygenerowane przez każdy dział w organizacji. Mówimy tutaj o marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta, produkcji… wszystkie dane są widoczne na jednym rekordzie, co pozwala na kompleksową personalizację i automatyzację.
Działom sprzedaży zależy oczywiście na sprzedawaniu! Do tego celu nasi klienci wykorzystują Opportunities, czyli okazje biznesowe. Handlowcy i managerowie zarządzają całym procesem sprzedaży, od wstępnych rozmów, przez ustalenia i przygotowywanie ofert oraz negocjacje po finalizowanie kontraktów, w jednym centralnym miejscu. Z Sales Cloud zwiększają współczynniki konwersji i osiągają ponadprzeciętne wyniki.
W jakich innych obszarach może nas wesprzeć Sales Cloud? Tego dowiadujemy się w 2. odcinku serii. Salesforce Sales Cloud to wiodące rozwiązanie do usprawniania procesów sprzedaży, optymalizacji wydajności i osiągania doskonałości w sprzedaży. Nie bez powodu od wielu lat znajduje się na pierwszym miejscu w rankingach systemów CRM.
Automatyzacja procesów sprzedażowych z Sales Cloud
Wiesz już o co chodzi w automatyzacji procesów, poznałeś też najważniejsze elementy Sales Cloud… co te dwa tematy mają ze sobą wspólnego? To, że w ramach Sales Cloud otrzymujesz gotowe rozwiązanie do automatyzacji sprzedaży, które pozwala Ci działać efektywniej, sprytniej i przy większym zadowoleniu Twoich pracowników i klientów.
Bez względu na to, czy Twoim celem jest pozyskiwanie nowych klientów, umacnianie relacji z nowymi, planowanie wykorzystania przyszłych przychodów czy też raportowanie w celu usprawnienia działań sprzedaży, z Sales Cloud zyskujesz dzięki automatyzacji na każdym kroku.
Przykładowo… Kiedy chcesz przekonwertować potencjalnego klienta, ponieważ wiesz, że istnieje realna szansa na sprzedaż, Sales Cloud automatycznie tworzy rekordy dla firmy, osoby, z którą rozmawiasz oraz okazji biznesowej. Są one ze sobą powiązane, a informacje wcześniej zebrane są automatycznie zapisane i widoczne!
Kiedy rozmawiamy o automatyzacji w Sales Cloud, nie możemy nie wspomnieć o Salesforce Flow. Jest to narzędzie dostępne na naszej platformie, które umożliwia tworzenie zaawansowanych automatyzacji, przepływów pracy czyli tak zwanych workflows, oraz interaktywnych doświadczeń dla użytkowników. Najlepsze jest to, że niczego nie trzeba programować.
W builderze Flow możesz łatwo łączyć różne elementy i działania na platformie, w logiczne i spójne sekwencje. Programujesz różne akcje, takie jak tworzenie, aktualizowanie lub usuwanie rekordów, wysyłanie powiadomień e-mail, automatyczne wypełnianie pól, przetwarzanie warunków i wiele innych.
___
Zapraszamy do odkrywania tych możliwości w naszej serii „Salesforce na wyciągnięcie ręki”: https://salesforce-na-wyciagniecie-reki.splashthat.com/
Komentarze (0)
Napisz komentarz
Nie ma tutaj jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Przeczytaj również:
Firmy zwraca się ku Agentom AI w obliczu problemów z zatrudnieniem
Najnowszy raport MuleSoft Connectivity Benchmark pokazuje, że w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na zasoby działów IT aż 96% liderów IT w europejskich przedsiębiorstwach już wdrożyło lub planuje wdrożenie agentów AI w ciągu najbliższych dwóch lat.
Jednak wyzwania związane z integracją systemów sprawiają, że firmy nie mogą w pełni wykorzystać potencjału tej technologii. Tymczasem agenci AI mogą znacząco odciążyć zespoły IT, automatyzując wiele czasochłonnych procesów.
Badania wskazują, że 94% respondentów w Europie ma trudności z integracją danych w różnych systemach. Dodatkowo, średnio tylko 32% aplikacji w europejskich organizacjach jest ze sobą kompatybilnych, co negatywnie wpływa na precyzję i skuteczność agentów AI.
Kluczowe wnioski z 10. edycji raportu Connectivity Benchmark firmy MuleSoft
Dzięki agentom AI otwiera się droga do większej efektywności
Zespoły IT, które już teraz odpowiadają za utrzymanie istniejących systemów, mają trudności z nadążaniem za rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.
Odsetek projektów, które nie zostały zrealizowane na czas, wzrósł do 29% w 2024 roku – w porównaniu do 28% w 2023 roku.
81% europejskich liderów IT spodziewa się dalszego wzrostu obciążenia pracą. Średnio ankietowani przewidują, że liczba projektów wzrośnie o 18% między 2024 a 2025 rokiem.
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, przedsiębiorstwa w Europie przeznaczyły w 2024 roku średnio 19,3 mln dolarów na zatrudnienie specjalistów IT – to wzrost o 69% w porównaniu do 2023 roku, gdy wydatki te wynosiły około 11,4 mln dolarów.
Agenci AI i rozwiązania integracyjne – szansa na zwiększenie produktywności, efektywności i redukcję kosztów
Agenci AI i narzędzia do integracji systemów mogą znacząco odciążyć zespoły IT, automatyzując powtarzalne zadania i umożliwiając firmom bardziej efektywne zarządzanie zasobami.
Większość europejskich liderów IT (92%) uważa, że sztuczna inteligencja zwiększy produktywność ich zespołów deweloperskich w ciągu najbliższych trzech lat. Wśród firm, które już korzystają z agentów AI, odsetek ten jest jeszcze wyższy – 98% wyraża taką pewność.
Średnio 39% czasu zespołów IT jest obecnie poświęcane na projektowanie, budowanie i testowanie niestandardowych integracji między systemami i danymi, aby umożliwić firmom wdrażanie nowych rozwiązań cyfrowych. Proces ten może zostać zautomatyzowany dzięki odpowiednim narzędziom integracyjnym.
Coraz bardziej złożona infrastruktura ogranicza skuteczność agentów AI
Rosnąca liczba aplikacji i modeli AI wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa prowadzi do powstawania silosów danych, które mogą utrudniać efektywne działanie agentów.
Średnio 85% europejskich liderów IT uważa, że silosy danych stanowią wyzwanie dla ich organizacji. Problem ten jest jeszcze bardziej widoczny w firmach korzystających z agentów AI (91%) w porównaniu do tych, które ich nie używają (81%).
Obecnie europejskie organizacje korzystają średnio z 789 aplikacji.
Firmy wykorzystujące agentów AI mają ich jeszcze więcej – średnio 1 075, czyli o 68% więcej niż organizacje, które nie wdrożyły agentów (639).
Liczba modeli AI wykorzystywanych przez europejskie przedsiębiorstwa wzrosła – z 10 w 2024 roku do 15 w 2025 roku.
Organizacje korzystające z agentów AI używają średnio 17 modeli, podczas gdy te bez agentów – 15.
API i skuteczne łączenie danych mogą zwiększyć wydajność IT oraz agentów AI
Integracja strategii AI i połączeń pomiędzy danymi pozwala firmom uprościć i ujednolicić ich infrastrukturę, maksymalnie wykorzystując ich potencjał do efektywnego zasilania agentów AI. Dzięki temu agenci mogą uzyskiwać dostęp do kluczowych, specyficznych dla biznesu danych, działając w sposób optymalny i wchodząc w interakcje z istniejącymi systemami oraz automatyzacjami.
Wśród europejskich firm korzystających z agentów AI, te wykorzystujące API czerpią z nich korzyści w zakresie:
Usprawnienia infrastruktury IT (66%)
Integracji różnych systemów (49%)
Umożliwienia zespołom swobodnego udostępniania danych (48%)
Średnio 51% wewnętrznych zasobów oprogramowania i komponentów w europejskich firmach może być ponownie użyta. To szansa dla organizacji, aby zamiast budować rozwiązania od podstaw, wykorzystać sprawdzone dane i istniejące inwestycje w API do tworzenia wiarygodnych agentów AI.
API generują wartość biznesową
Oprócz umożliwienia agentom AI dostępu do usług, baz danych i funkcjonalności aplikacji, liderzy IT podkreślają również szeroką wartość biznesową API – od zwiększenia efektywności po bezpośredni wpływ na przychody.
Europejskie firmy korzystające z API wskazują na kluczowe korzyści:
Wyższą produktywność (52%)
Większą innowacyjność (47%)
Szybsze reagowanie na potrzeby biznesowe (46%), większe zaangażowanie i lepszą współpracę pracowników (46%), a także możliwość samodzielnego zarządzania potrzebami IT przez zespoły (46%)
Prawie 2 na 5 (39%) zespołów IT wykorzystuje API do zwiększenia efektywności procesu tworzenia aplikacji.
Liderzy IT w Europie szacują, że średnio 39% przychodów ich firm pochodzi z API i powiązanych wdrożeń. W organizacjach korzystających z agentów AI odsetek ten jest jeszcze wyższy – 43%.
Dlaczego jest to istotne?
Efektywność agentów AI zależy od dostępu do połączonych danych, które pozwalają im lepiej rozumieć kontekst i niuanse zapytań użytkowników. Agenci AI gromadzą zarówno ustrukturyzowane, jak i nieustrukturyzowane dane z różnych źródeł, takich jak systemy CRM, ERP i HCM, a także e-maile, pliki PDF, Slack i inne narzędzia. Wykorzystują te informacje do podejmowania decyzji i realizacji zadań przy niemal dowolnych procesach biznesowych. Integracja danych, systemów i aplikacji umożliwia organizacjom korzystanie z cyfrowej siły roboczej wspieranej przez AI, która może autonomicznie wykonywać zarówno proste, jak i złożone zadania w całej firmie.
Block Quote
Więcej informacji
Pobierz Connectivity Benchmark Report
Zyskaj lepszy wgląd w raport, odwiedzając MuleSoft Blog
Skorzystaj ze wskazówek i prowadź efektywnie przedsiębiorstwo oparte na agentach
Metodologia
10. edycja raportu Connectivity Benchmark Report firmy MuleSoft, opracowana we współpracy z Vanson Bourne i Deloitte Digital, opiera się na danych z ankiety przeprowadzonej wśród 1 050 liderów IT na całym świecie. Podwójnie anonimowe badanie online zostało zrealizowane między październikiem a listopadem 2024 roku w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Niderlandach, Australii, Singapurze, Hongkongu i Japonii. Aby zapewnić wiarygodność wyników, zastosowano wieloetapowy proces weryfikacji uczestników. Wszyscy respondenci zajmują stanowiska kierownicze lub wyższe w działach IT i pracują w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 1 000 osób, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Szczegółowe informacje o strukturze prawnej Deloitte można znaleźć na stronie www.deloitte.com/us/about.
Automotive, Biura rachunkowe, Budownicza, Chemiczna, Dystrybucja, eCommerce, Elektronika, Hotelarstwo, Meblarska, Medyczna, Metalurgiczna, Produkcyjna, Sektor publiczny, Spożywcza FMCG, Transportowa, Tworzywa sztuczne, Usługi, Przemysł obronny i lotniczy, Produkcja maszyn
Opis
Salesforce to firma, która tworzy oprogramowanie oparte na chmurze, zaprojektowane, aby pomóc firmom znaleźć więcej potencjalnych klientów, zamknąć więcej transakcji i zachwycić klientów niesamowitą obsługą....