W pierwszej części przedstawiłem Wam rodzaje e-commerce, które każdy chcący założyć taki biznes powinien znać i wybrać ten, który jest zdecydowanie najlepszy. Kolejnym ważnym krokiem jest wybór modelu biznesowego.
Gdy już zdecydujesz się na kategorię, następną rzeczą do rozwiązania jest wybór modelu e-commerce dla Twojej firmy. W ciągu ostatnich kilku dekad wiele startupów e-commerce rozwijało się i upadało. Dlatego warto poznać wszystkie modele biznesowe, żeby Twój wybór nie był przypadkowy, a zdecydowany.
Wielu nowych przedsiębiorców zajmujących się handlem elektronicznym ma świetne pomysły na produkty, ale nie ma wewnętrznych zasobów ani możliwości samodzielnego wytwarzania produktów. Zamawiają więc u producentów, a następnie etykietują, wprowadzają na rynek i sprzedają produkty pod marką własną.
Ostatnie prognozy sugerują, że rynek marek własnych e-commerce wzrośnie czterokrotnie w ciągu najbliższych 5 lat, aby sprostać rosnącym wymaganiom. Oto 2 najbardziej przekonujące powody, dla których marka prywatna jest dobrym wyborem:
Istnieją pewne przeszkody i zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę w przypadku firm e-commerce pod marką własną:
Podobnie jak w modelu marki własnej, sprzedawcy z marką własną stosują swoje marki i odsprzedają produkty generyczne zakupione od dostawcy.
Firmy typu white label są wolne od zarządzania produkcją i kontrolą jakości, ale mają do czynienia z dużą konkurencją. Sprzedawcy z białymi etykietami kontrolują projekt opakowania, ale nie specyfikacje produktu czy jakość. Ponieważ każdy sprzedawca może sprzedawać te produkty, konkurenci prawie nie mają przewagi pod względem unikalnych punktów sprzedaży i wykorzystują strategie marketingowe i kanały dystrybucji, aby się wyróżnić.
Inną przeszkodą, z którą zmagają się właściciele firm typu white label, jest zarządzanie zapasami. Większość dostawców ustala minimalną ilość zamówienia, aby osiągnąć ekonomię skali poprzez zwiększenie produkcji. Jako odsprzedawca zrozumienie popytu na produkty z własną marką ma kluczowe znaczenie. Niewłaściwe zarządzanie zapasami może pozostawić białe etykiety przyklejone dużymi partiami niesprzedanych zapasów.
W ostatnich latach dropshipping stał się genialnym modelem realizacji sprzedaży detalicznej dla początkujących e-commerce, który można uruchomić przy niewielkim lub zerowym kapitale. Dropshipping umożliwia firmom wprowadzanie na rynek i sprzedaż produktów online bez magazynowania zapasów. W miarę składania zamówień dropshipperzy kupują produkty od dostawców, którzy następnie wysyłają produkty bezpośrednio do klientów.
Korzyści z modelu e-commerce dropshipping są znaczne:
Natomiast ryzyko dropshippingu:
Dropshipping nie jest bezstresowym modelem e-commerce — wiąże się z kilkoma zawiłościami do zaplanowania. Ale oczywiste zalety dają nowym, ambitnym przedsiębiorcom internetowym możliwość rozpoczęcia od zera i zrobienia czegoś wielkiego.
Model drukowania na żądanie jest podobny do dropshippingu — firmy sprzedają niestandardowe projekty różnych produktów, takich jak t-shirty, bluzy z kapturem, legginsy, kubki, etui na telefony i płótna. Po złożeniu zamówienia zewnętrzny producent drukuje wybrany wzór na produkcie, pakuje go w markowe opakowanie i dostarcza bezpośrednio do klienta.
Modele dropshipping i print-on-demand mają wspólne zalety:
Aby zdobyć przewagę na tym coraz bardziej konkurencyjnym rynku, będziesz potrzebować silnych umiejętności projektowania graficznego, doskonałych strategii marketingowych i najwyższej klasy obsługi klienta.
Lovimals i My Face Socks to przykłady odnoszących sukcesy, szybko rozwijających się stron internetowych typu „druk na żądanie”.
Wyobraź sobie, że jesteś zapracowanym profesjonalistą, który ma mało czasu — usługa dostawy posiłków, która jest dostarczana pod Twoje drzwi, może być dokładnie tym, czego szukasz. Piękno i zapotrzebowanie na wygodę dały początek szybko rozwijającemu się modelowi przychodów e-commerce z usługami subskrypcyjnymi.
Z definicji model biznesowy subskrypcji umożliwia klientom subskrybowanie usługi na określony czas, zwykle miesięcznie lub rocznie. Po wygaśnięciu okresu subskrypcji klienci mogą anulować lub odnowić, ciesząc się wygodą i oszczędnościami na powtarzających się zamówieniach.
Ten model ma zalety, które sprawiają, że jest kuszący jako przedsięwzięcie e-commerce:
Zdrowa niespodzianka to przykład serwisów oferujących subskrypcję jedzenia. Innymi potencjalnymi produktami w modelu abonamentowym są książki, filmy, kursy szkoleniowe i towary konsumpcyjne, które należy regularnie wymieniać, takie jak główki szczoteczki elektrycznej.
Jak sama nazwa wskazuje, sprzedaż hurtowa to model biznesowy, w którym sklep e-commerce oferuje produkty w dużych ilościach ze zniżkami. Handel hurtowy był kiedyś głównie praktyką biznesową B2B. Ale dzięki internetowi każdy może zaoferować sprzedaż hurtową jako praktykę C2B lub B2C.
Hurt w firmach e-commerce szybko rośnie. Weźmy na przykład Beard & Blade podwajający swoje przychody w ciągu ostatnich 2 lat i Laird Superfood zwiększający roczne przychody o 550% .
Pozyskiwanie partnerów biznesowych dla hurtowego handlu elektronicznego wymaga ogromnego wysiłku zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych kanałach sprzedaży, takich jak telesprzedaż, targi, reklama i influencer marketing.
Jeśli myślisz, że już wiesz jaki jest Twój model biznesowy, to dla pewności zadania sobie jeszcze kilka ważnych pytań:
Zrozumienie podstaw jest ważne, ale planowanie i innowacje pomogą Ci wyróżnić się i szybko skalować w dzisiejszej konkurencyjnej branży e-commerce.