Doskonale wiemy, że budowanie odporności organizacji jest kluczowe w sytuacjach niespodziewanych, gdy konieczne jest racjonalne zarządzanie. Mimo to równie ważne jest przygotowanie się na przewidywalne zmiany oraz na zrozumienie i kontrolowanie ich wpływu.
Wiedza jest bezcenna, a przygotowanie się na to, co nadejdzie pozwoli zminimalizować ryzyka i uniknąć pomyłki w procesie planowania. Prawdopodobnie jest to najbardziej przydatne dla dyrektora finansowego lub zespołów finansowych, którzy muszą informować o strategii organizacyjnej na podstawie przewidywań, uzyskiwanym dzięki narzędziom cyfrowym. Aby informować o strategiach finansowych i organizacyjnych na rok 2024 dział finansowy będzie potrzebował szerszej świadomości ogólnych trendów makroekonomicznych oraz zwiększonego wykorzystania niektórych narzędzi cyfrowych.
Przedstawimy też propozycje działań, by się na nie przygotować. Co ważne, są to jednak tylko prognozy i będą zależeć od różnych czynników, w tym warunków ekonomicznych, dynamiki specyficznej dla danej branży i wydarzeń globalnych.
Zapewne nie zaskoczy was informacja, że w nadchodzących latach, w tym oczywiście w 2024 r., wykorzystanie sztucznej inteligencji w wielu dziedzinach będzie rosło. Korzyści z wykorzystania sztucznej inteligencji w zakresie zaawansowanego generowania raportów oraz automatyzacji zadań wprowadzania i konsolidacji danych są oczywiste. Dzięki AI można szybciej i dokładniej przeprowadzić prognozowanie predykcyjne i budżetowanie.
Forrester zgadza się z rosnącym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w tym roku, sugerując, że „bieżące projekty już wskazują na usprawnienia aż do 40% w zadaniach związanych z tworzeniem oprogramowania”.
Forrester dodaje też, że ci, którzy w roku 2024 wykorzystają technologie AI „uwolnią do 50% więcej czasu dla pracowników na kreatywne rozwiązywanie problemów, napędzanie innowacji zorientowanych na klienta i tworzenie bezprecedensowej wartości biznesowej”.
Sztuczna inteligencja może pomóc organizacjom w podejmowaniu decyzji opartych na danych w celu wspierania strategii firmy. Stanie się ona kluczowa dla CFO, który, jak zwykle bywało, zamiast ugrzęznąć w konsolidacji danych w starszych systemach, będzie mógł poświęcić więcej czasu na zadania predykcyjne i te związane z prognozowaniem, informowaniem o strategii i budowaniem inteligencji biznesowej.
Od 2024 roku sprawozdawczość z zakresu środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego (ESG) stanie się obowiązkowa, a zrównoważony rozwój będzie integralną częścią raportów finansowych.
Zdolność organizacji do raportowania przynajmniej na temat tych czynników, a w rezultacie jej zdolność do bardziej zwięzłego wypełniania obowiązków, stanie się znaczącym czynnikiem nie tylko dla inwestorów, ale także dla partnerów biznesowych. Zespoły finansowe będą musiały na bieżąco śledzić zmiany regulacyjne i pilnować, aby ich raporty finansowe spełniały wszystkie niezbędne standardy.
W 2024 r. sprawozdawczość ESG stanie się obowiązkowe dla przedsiębiorstw każdej wielkości. W efekcie wymagane będzie zwięzłe podejście do wymogów w zakresie raportowania ESG.
W ostatnich latach coraz więcej organizacji przenosi się do chmury, dlatego należy jeszcze bardziej skupić się na ochronie danych w chmurze i zapobieganiu cyberatakom. Aby więc chronić wrażliwe dane finansowe, zespoły finansowe będą musiały ściśle współpracować z ekspertami z zakresu IT i cyberbezpieczeństwa. Jednak przy niedoborze talentów w zakresie ochrony prywatności, mogą być zmuszeni do przejęcia części tej odpowiedzialności na siebie. Ci, którzy chcą chronić swoje dane, w szczególności dane finansowe, będą musieli zadbać o wzmocnienie zespołów ds. prywatności i cyberbezpieczeństwa, a w przypadku dużych niedoborów talentów – o zapewnienie niezbędnej technologii w celu optymalizacji produktywności obecnych specjalistów.
W ostatnich latach brakowało wykwalifikowanych księgowych, a ci, którzy nadal polegają na starszych systemach, z pewnością ten niedobór odczują bardziej niż ktokolwiek inny. Wiele organizacji uważa, że ich potrzeby w zakresie księgowości nie są zaspokajane, co może hamować ich rozwój. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma widoczny spadek liczby absolwentów rachunkowości i wzrost liczby osób przechodzących na emeryturę. W rezultacie wiele organizacji ma trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych księgowych, dlatego w tym wypadku automatyzacja może być potencjalnym rozwiązaniem. Firmy, które przeszły transformację cyfrową, na pewno dostrzegą korzyści płynące z takiego rozwiązania. Wykorzystanie AI w narzędziach cyfrowych i automatyzacji wspomoże realizację codziennych zadań, które bez wątpienia będą wykonane efektywnie.
Dlatego też nowoczesne zespoły finansowe wkraczając w 2024 rok, muszą zapewniać rozwój talentów wraz z wdrażaniem aktualnych technologii. Wiele z obecnych specjalistów może oczekiwać dostępności do pewnych narzędzi cyfrowych, ale organizacje odniosą ogromne korzyści, jeśli zapewnią nowym i obecnym talentom umiejętności korzystania z narzędzi do planowania i analiz finansowych opartych na chmurze.
Co więcej, zespoły finansowe muszą współpracować z dojrzałym cyfrowo działem HR, aby rozwijać talenty, zapewnić ich zatrzymanie i zadbać o nie dzięki odpowiednim pakietom wynagrodzeń i benefitów.
W 2024 roku prawdopodobnie utrzyma się globalna niepewność gospodarcza, spotęgowana problemami w globalnym łańcuchu dostaw. Aby więc wytrzymać zakłócenia, zespoły finansowe muszą współpracować z dojrzałym cyfrowo działem zaopatrzenia i zapewnić, że relacje z dostawcami są wystarczająco silne. Zespoły finansowe muszą współpracować z działem zakupów, aby wypracować skuteczne zarządzanie ryzykiem. Ta wielofunkcyjna reakcja na potencjalne zakłócenia będzie wymagała zintegrowanych danych. Organizacje dążące do międzynarodowej ekspansji i dywersyfikacji rynku będą potrzebować strategicznego wglądu od swoich zespołów finansowych, aby te decyzje były oparte na danych z obszarów finansowych i zaopatrzeniowych.
Trendy, które prawdopodobnie rozwiną się w nadchodzącym roku, będą wymagać zintegrowanych danych, współpracy między działowej i dojrzałych cyfrowo zespołów. Jeśli więc w 2024 r. firmy nadal będą polegać na starszych systemach, prawdopodobnie nie sprostają opisanym przez nas problemom i na pewno zmierzą się z trudnością w dotrzymaniu kroku konkurencji.
Unit4 Teta zapewnia cyfrową transformację, której potrzebuje Twoja organizacja, aby przetrwać nadchodzący rok. Oprogramowanie Unit4 FP&A w chmurze daje pracownikom lepsze i szybsze sposoby wykorzystania liczb do pracy – poprzez inteligentne planowanie, budżetowanie, prognozowanie, raportowanie, wizualizację i analitykę. Twoja organizacja może przyjąć elastyczne, zintegrowane podejście do wszystkich potrzeb związanych z planowaniem finansowym, niezależnie od tego, czy chodzi o planowanie przepływu środków pieniężnych, zarządzanie budżetami operacyjnymi, czy prognozowanie sprzedaży, kosztów i przychodów.
Organizacje mogą lepiej zarządzać swoimi operacjami dzięki wiodącemu w branży oprogramowaniu do Zarządzania Kadrami i Płacami , Planowania i Analizy Finansowej (FP&A ), Kompleksowego Zarządzania Zasobami Przedsiębiorstwa (ERP) oraz Zarządzania Talentami.