Integracja-systemu-enova365-WMS-AVOCADO-Packing

Integracja systemu enova365 + WMS AVOCADO Packing

Systemy ERP stanowią niewątpliwą podstawę sprawnego i zoptymalizowanego zarządzania przedsiębiorstwem. Pozwalają na efektywne planowanie, monitorowanie i optymalizację procesów biznesowych, takich jak procesy kadrowo-płacowe, księgowe, procesy sprzedaży, zakupów i magazynowania oraz generowanie raportów.

Pomimo mnogości rozbudowanych funkcji, systemy ERP nie zapewniają jednak rozbudowanej funkcjonalności w zakresie zarządzania magazynem. W tym obszarze warto polegać na specjalistycznych narzędziach klasy WMS (Warehouse Management System), które obejmują znacznie szerszy zakres funkcjonalności przeznaczonych dla magazynów.

Aby unaocznić różnice w zakresie funkcjonalności obu systemów, posłużmy się przykładami:

  • mając system ERP w firmie wiesz, ile towaru posiadasz, ale nie wiesz, gdzie co leży → mając dodatkowo system WMSznasz ilość i precyzyjne położenie każdego produktu na magazynie,
  • z systemem ERP szykując zamówienia do wysyłki i kompletując produkty, musisz poszukać ich w magazynie → system WMS zaprowadzi Cię optymalna trasą zbiórki towarów, podpowie ich liczbę do zebrania oraz dokładną lokalizację,
  • inwentaryzacja to czasochłonne przedsięwzięcie w każdej firmie →  z systemem WMS zliczasz wszystko poprzez skanowanie kodów towarów, a dane synchronizujesz z systemem ERP.

Systemy WMS, takie jak AVOCADO Packing i ERP, jak enova365, oferują pełen wachlarz funkcji wspierających zarówno magazyn, jak i zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Połączenie tych rozwiązań nie tylko usprawnia operacje magazynowe, lecz także przyczynia się do optymalizacji i większej efektywności działania całej firmy.

Kiedy ERP przestaje być wystarczającym wsparciem magazynu, system WMS stanowi idealne uzupełnienie.

W środowisku magazynowo-logistycznym przedsiębiorstwa, potrzeba sprawnego i zintegrowanego zarządzania tym obszarem jest kluczowa. Właściwie zdefiniowany zakres integracji oraz dobrze zamodelowane procesy to niewątpliwy klucz do sukcesu. Aby w pełni wykorzystać potencjał integracji systemu ERP z WMS, należy zrozumieć za co odpowiadają oba rozwiązania.

Za tworzenie i prowadzenie głównych baz danych (m.in. rejestrowanie nowych produktów/kartoteki towarowe, dane klientów i kontrahentów etc.), odpowiedzialny jest system ERP. System ERP, jako system nadrzędny odpowiedzialny jest za przechowywanie informacji i dokumentów handlowych (zamówienia, faktury) oraz ogólnych dokumentów magazynowych (stany magazynowe). Te informacje przekazywane są do systemu WMS.

Tam, na podstawie dokumentów z systemu ERP, tworzone są dyspozycje magazynowe takie jak: przyjęcia, przesunięcia, wydania. Operacje, które powodują zmianę stanów magazynowych, tj.: przyjęcia, przesunięcia, wydania, zwroty, czy inwentaryzacja są szczegółowo odwzorowane w systemie WMS, a następnie  – w integracji zwrotnej przekazywane są do systemu ERP.

Natomiast, za szczegółowe informacje i dane magazynowe odpowiada system WMS. Są to:

  • surowce, półfabrykaty, komponenty, wyroby gotowe
  • zestawy, kondycje towarów
  • serie, partie, daty ważności
  • lokalizacje magazynowe.

Integracja obu systemów to nic innego, jak usprawnienie i uszczegółowienie przepływu informacji. Synchronizacja tych danych, umożliwia usprawnienie logistyki oraz zwiększenie efektywności operacji magazynowych. Kluczowe korzyści z integracji obejmują zatem lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej, automatyzację procesów czy skalowalność operacji logistycznych.

Jednym z przykładów udanej integracji jest współpraca systemów WMS AVOCADO Packing i enova365. Integracja została przygotowana przez producenta systemu ERP enova365 – firmę Soneta przy udziale YOSI PL, producenta WMS AVOCADO Packing.

Integracja realizowana jest za pomocą dodatku enova365 WMS Konektor i obsługuje następujące procesy:

  • synchronizacja kartotek towarów i kontrahentów,
  • przyjęcie i wydanie towaru,
  • inwentaryzacja,
  • synchronizacja stanów magazynowych (opcjonalna).

Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania ERP do zarządzania przedsiębiorstwami – enova365. Jak mówi Robert Czuła, Prezes Zarządu Soneta: “Najważniejsze dla nas było skonstruowanie systemu, który spełniając najwyższe normy branżowe tj. bezpieczeństwo biznesowe, stabilność producenta oraz szybką reakcję na zmiany w przepisach – jednocześnie będzie zawierał w sobie potencjał rozwojowy i ułatwiał codzienną pracę przedsiębiorcom.” System obejmuje 9 obszarów funkcjonalnych, w ramach których oferuje ponad 50 rozwiązań usprawniających codzienną pracę przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Jednym z najważniejszych wyróżników oprogramowania jest jego elastyczność. System można dowolnie konfigurować, personalizować i integrować z używanymi przez firmę aplikacjami biznesowymi i programami.

W obszarze zarządzania logistyką magazynową system WMS AVOCADO Packing doskonale współgra z modułem Handel systemu enova365 i uzupełnia jego funkcjonalności w zakresie definiowania struktury magazynu, traceability produktów, dostępności wielu metod kompletacji zamówień oraz zarządzania zapasami.  Oba systemy współpracują z kolektorami danych, terminalami mobilnymi, drukarkami etykiet czy skanerami kodów. WMS AVOCADO Packing posiada integracje z automatyką magazynową: regałami automatycznymi – rotatorami, windami czy wózkami kompletacyjnymi.

Korzyści dla magazynu, czyli dlaczego warto zintegrować WMS AVOCADO Packing z ERP enova365?

Decyzji o implementacji systemu WMS i zintegrowaniu go z systemem ERP, powinno towarzyszyć wyznaczenie celów, czyli tego co chcemy finalnie usprawnić, ograniczyć i uporządkować w logistyce przedsiębiorstwa.

Najczęściej podawane powody decyzji o wdrożeniu systemu WMS to:

  • potrzeba rozbudowy lub zwiększenia powierzchni magazynowej oraz jej efektywne wykorzystanie np: magazyn wysokiego składowania czy optymalne rozlokowanie towaru z uwzględnieniem stref w magazynie: towaru najczęściej rotującego, produktów wielkogabarytowych czy wymagających specjalistycznego przechowywania,
  • potrzeba usprawnienia procesów i przepływu informacji w przedsiębiorstwie np.: szybsza i bezbłędna realizacja zamówień, zmniejszenie liczby reklamacji, kontrola zapasów i prognozowanie zapotrzebowania, zwiększenie produktywności magazynierów, dzięki wskazaniu przez system optymalnej ścieżki zbiórki zamówień.

Dzięki wdrożeniu systemu WMS Packing zminimalizujesz ryzyko błędnej kompletacji zamówień. Z pomocą skanerów kodów kreskowych, terminali mobilnych, kamer oraz wag wydrukujesz listy przewozowe wprost z zamówień, aby uniknąć pomyłek przy przepisywaniu danych (stanowisko nadań powinno posiadać integrację z systemami kurierów do bezpośredniego drukowania etykiet nadawczych). Będziesz czuwał nad kontrolą zapasów, aby uniknąć braku towarów i nieaktualnych stanów magazynowych.

Korzyści z wdrożenia WMS AVOCADO Packing możemy rozpatrywać pod dwoma aspektami:

Korzyści procesowe:

  • bieżący nadzór nad stanami magazynowymi
  • redukcja kosztów wdrożenia nowych pracowników
  • ciągły nadzór, w czasie rzeczywistym, nad procesami magazynowymi oraz personelem
  • zmniejszenie ilości błędów, oszczędność czasu oraz miejsca
  • redukcja kosztów obsługi błędów magazynowych oraz reklamacji
  • poprawa jakości obsługi klienta
  • rozbudowane możliwości raportowania
  • możliwość integracji z innymi elementami łańcucha logistycznego (ERP/ e-commerce/marketpace’y, kurierzy, produkcja).

Korzyści wynikające z innowacyjnych funkcjonalności systemu:

  • elastyczność / personalizacja dostosowania
  • intuicyjny, przyjazny dla oka interfejs
  • technologia PWA (system jest dostępny na dowolnym urządzeniu mobilnym, nawet w warunkach ograniczonego dostępu do internetu, co usprawnia pracę magazynu w czasie rzeczywistym)
  • wieloplatformowość (komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony, terminale mobilne)
  • nowatorskie funkcje (możliwość dodawania załączników do zgłaszanych problemów – np. zdjęcie uszkodzonego towaru czy nagranie procesu pakowania przesyłki, aby udokumentować reklamację; dodawanie kondycji do towarów – np. towary w kondycji marketingowej – np. próbki nie przeznaczone do sprzedazy)
  • integracja z automatyką magazynową.

Kluczowe funkcje integracji WMS AVOCADO Packing i enova365

1. Optymalizacja procesów magazynowych

System WMS AVOCADO Packing oferuje zaawansowane funkcje zarządzania magazynem, takie jak przyjęcia towaru, kompletacja zamówień, inwentaryzacja oraz zarządzanie partiami towarów czy surowców – dla magazynów produkcyjnych. Dzięki integracji z enova365 dane z dokumentów magazynowych są automatycznie przesyłane, powiązane i synchronizowane z odpowiednimi dokumentami w systemie ERP. Przekłada się to na redukcję błędów i oszczędność czasu.

2. Usprawniony przepływ informacji w czasie rzeczywistym

WMS AVOCADO Packing rejestruje każdy ruch magazynowy, a dane te są natychmiast dostępne w systemie enova365. Synchronizacja stanów magazynowych, aktualizacje zapasów oraz szybki dostęp do szczegółowych raportów operacyjnych umożliwiają lepszą kontrolę i analizę kosztów. Wymiana danych odbywa się w czasie rzeczywistym, co usprawnia procesy decyzyjne na linii sprzedaż-magazyn-biuro.

3. Wsparcie dzięki automatyzacji, czyli zwiększenie efektywności pracy

Integracja wspiera zarządzanie strefami magazynowymi, optymalizuje marszruty kompletacyjne i skraca czas realizacji zamówień. Dzięki automatyzacji procesów, takich jak import zamówień czy generowanie listów przewozowych, eliminuje się konieczność ręcznej obsługi dokumentów.

4. Bieżące raporty i kontrola operacyjna

Połączone systemy umożliwiają generowanie raportów w czasie rzeczywistym, co wspiera transparentność działań i szybkie podejmowanie decyzji. Monitorowanie wydajności magazynierów oraz analizowanie efektywności procesów stają się prostsze i bardziej precyzyjne.

Integracja systemu WMS AVOCADO Packing z ERP enova365 to inwestycja w nowoczesne i kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem. Dzięki połączeniu precyzji operacyjnej WMS z wszechstronnością systemu ERP, firmy zyskują nie tylko lepszą kontrolę nad procesami logistycznymi, ale także narzędzia wspierające rozwój biznesu i budowanie przewagi konkurencyjnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na warsztaty onlineZintegrowane Zarządzanie: ERP enova365 + WMS w akcji, które odbędą się 27 lutego 2025

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Nie ma tutaj jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!

Napisz komentarz
Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Rodzaje opakowań w logistyce

Rodzaje opakowań w logistyce i handlu mają ogromne znaczenie. Przede wszystkim są ważne podczas transportu i magazynowania towaru. Wpływają na efektywność tych procesów i koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo. Zapewniają także ochronę transportowanego towaru i ułatwiają jego identyfikację. Wyróżnia się różne rodzaje opakowań transportowych. Mają rozmaite właściwości i przeznaczenia. Sprawdź, które z nich są najczęściej wykorzystywane oraz jakie są funkcje opakowań w logistyce. Opakowania w logistyce – charakterystyka i zastosowanie Opakowania w logistyce są bardzo ważne. Ich głównym zadaniem jest zapewnianie towarom ochrony – nie tylko podczas transportu, lecz także magazynowania. Dzięki nim zabezpiecza się produkty przed uszkodzeniem. W dobie silnie rozwijającego się handlu wysyłkowego dokładne zabezpieczenie transportowanych artykułów to podstawa. Opakowania w logistyce służą jednak nie tylko do zabezpieczania towaru przed uszkodzeniami. Ich rozmiar, a także materiał, z którego zostały wykonane, wpływają na ogólną estetykę i ocenę klienta. Wiele zależy także od samego typu opakowania. W transporcie wyróżnia się trzy podstawowe grupy opakowań: handlowe, transportowe, zbiorcze. Opakowania handlowe Opakowania handlowe są także nazywane podstawowymi. Wykorzystuje się je przede wszystkim do przechowywania produktów, więc pełnią funkcję ochronną. Ten rodzaj opakowań ma najczęściej bezpośredni kontakt z artykułami sprzedawanymi przez przedsiębiorstwo. Z racji tego stanowi najmniejszą jednostkę opakowań. Zależnie od asortymentu zazwyczaj występują w formie: puszek, kartonów, saszetek, butelek. Opakowania handlowe wyróżniają się kilkoma głównymi cechami. Przede wszystkim umożliwiają łatwą identyfikację zapakowanych przedmiotów. Dodatkowo dane, które się na nich znajdują, informują często o zastosowaniu danego towaru. Znajduje się na nich także data ważności, jeśli są to produkty spożywcze. Niektóre marki mają charakterystyczne opakowania, dzięki czemu klienci znacznie łatwiej je identyfikują i częściej sięgają po dane artykuły. Ważną cechą opakowań podstawowych, jest zapewnienie produktom stabilności. Dotyczy to przede wszystkim tych artykułów, które są eksponowane na witrynach lub półkach sklepowych. Towar w opakowaniu nie powinien się samoistnie zsuwać z regałów. Co więcej, samo opakowanie izoluje zawartość od otoczenia, które mogłoby negatywnie wpływać na wybrane produkty. Opakowania transportowe Druga grupa to opakowania transportowe. Najczęściej na standardowej wielkości palecie są układane opakowania jednostkowe lub handlowe. Sama paleta stanowi wówczas jednostkę ładunkową. Może ona być również zastąpiona większym pudełkiem kartonowym o określonych parametrach czy też innym rodzajem pojemnika. W przypadku opakowań transportowych wyszczególnia się cztery podstawowe cechy. Najważniejszą z nich jest stabilność, która umożliwia zgromadzenie w jednym miejscu wielu towarów. Wpływa to również na kolejną cechę, która ma związek z magazynem. Transportowe produkty znacznie łatwiej jest przechowywać i gromadzić je w większych ilościach, jeżeli mają dobre, solidne opakowanie. Opakowania zbiorcze Celem opakowań zbiorczych jest przechowywanie produktów w ich opakowaniach jednostkowych. Dodatkowo je zabezpieczają i ułatwiają transport większej liczby artykułów. Materiałem najczęściej wykorzystywanym w produkcji opakowań zbiorczych jest tektura o różnej strukturze i grubości. Zdarza się także, że stosuje się w tym celu tworzywa sztuczne. Żeby lepiej zrozumieć ten temat, można się posłużyć prostym przykładem: karton maślanki jest rodzajem opakowania podstawowego. Natomiast pudełko zawierające sześć kartonów z maślanką jest już kwalifikowane jako opakowanie zbiorcze. Zbiorcze rodzaje opakowań w logistyce wyróżniają się trzema głównymi cechami. Pierwszą z nich jest możliwość układania ich w stosy. Można to robić zarówno w magazynie, jak i w miejscu sprzedaży. Takie przechowywanie robi lepszy użytek z dostępnej w danym pomieszczeniu przestrzeni. Drugą istotną cechą jest z góry określona liczba produktów w opakowaniu zbiorczym. Pozwala to na szybkie i dokładne określenie stanów magazynowych. Trzecia cecha odnosi się natomiast bezpośrednio do samych klientów: to praktyczność. Zakup większej liczby produktów jednostkowych we wspólnym opakowaniu zbiorczym jest znacznie łatwiejszy. Na jakiej podstawie dobiera się opakowania w logistyce? Podstawą do wyboru odpowiedniego typu opakowania są funkcje opakowań w logistyce. Bardzo ważnym etapem pakowania jest dobieranie ich w taki sposób, aby dążyć do redukowania kosztów bezpośrednich oraz pośrednich. Często wybiera się opakowanie na podstawie właściwości, jakie ma produkt, który będzie w nim przechowywany. Kluczowe są między innymi jego masa, rozmiar i objętość. Należy także uwzględnić czułość na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy temperatura. Ważną kwestią jest także sposób transportu oraz magazynowania. Dobierając rodzaj opakowania, należy bowiem uwzględnić takie cechy jak możliwość układania w stosy. Opakowania w logistyce – przepisy i normy Przepisy oraz normy dotyczące opakowań mają duże znaczenie w logistyce. Ich wprowadzenie pozwoliło na ujednolicenie rynku w zakresie przesyłek poprzez zapewnienie wysokiego stopnia bezpieczeństwa przewożonych towarów. Przedsiębiorstwa oferujące klientom swoje produkty muszą się dokładnie zapoznać z wymaganiami prawnymi dotyczącymi opakowań transportowych w logistyce. To niezbędne dla ochrony artykułów i zachowania ich wysokiej jakości. Przepisy oraz normy zawierają między innymi wymagania dotyczące: materiałów – jasno określane zostały materiały, które mogą zostać wykorzystane do produkcji opakowań; w zależności od przechowywanego towaru mogą to być karton, tworzywo sztuczne, drewno czy papier; konstrukcji – normy określają stopień wytrzymałości opakowań, uwzględniając przy tym również inne istotne parametry, takie jak wymiary czy sposób, w jaki opakowania są ze sobą łączone; oznakowania – normy określają rodzaj oraz sposób umieszczania dodatkowych informacji na opakowaniach, co dotyczy między innymi etykiet, oznaczeń dodatkowych czy instrukcji obsługi; recyklingu – na opakowaniach powinna się znajdować informacja dotycząca tego, w jaki sposób należy gospodarować odpadami z opakowań na potrzeby prawidłowego sortowania odpadów w celach odzyskiwania materiałów. Normy transportowe to kolejna ważna kwestia. Odnoszą się bezpośrednio do bezpieczeństwa transportu opakowań, a także ich wytrzymałości czy funkcjonalności. Jednymi z ważniejszych wymagań w tym zakresie są te dotyczące opakowań: drewnianych – norma określa dokładny rodzaj drewna oraz jego parametry, a ważna jest także sama konstrukcja i odpowiednie oznaczenie; termicznych – wymagania są związane z izolacją termiczną, wytrzymałością opakowań i koniecznymi oznakowaniami; antystatycznych – norma uwzględnia, jakie parametry antystatyczne powinno spełniać opakowanie; podobnie jak w przypadku poprzednich wytycznych określa się również samą wytrzymałość oraz dozwolone oznaczenia. Jak optymalizować wydatki związane z opakowaniami? Rozwój każdego przedsiębiorstwa wiąże się z optymalizacją kosztów, zmniejszeniem wydatków i maksymalizacją przychodów. Konieczne jest eliminowanie negatywnych czynników, które mogłyby zaburzać pracę logistyczną magazynu. Błędy związane z nieprawidłowo skompletowanym zamówieniem, źle dobranym opakowaniem czy nieprawidłowymi danymi na etykietach należą do jednych z najczęstszych. Można im jednak zapobiec dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W celu optymalizacji pracy magazynu warto wykorzystać oprogramowanie wspierające jego logistykę. Idealnymi przykładami są AVOCADO Packing oraz AVOCADO Shipping. Połączenie obu modułów jest gwarancją sprawnego działania przestrzeni magazynowej. Moduł Packing wspiera pracowników, wskazując jakie produkty zamówił klient i gdzie w magazynie się znajdują. Moduł Shipping pozwala natomiast lepiej koordynować wydruk etykiet na podstawie szerokiej bazy kurierów oraz spedytorów. Są one przygotowywane automatycznie według wymogów konkretnych firm dostarczających towar.
Zarządzanie-energią-a-poprawa-efektywności-energetycznej-jakie-wskaźniki-warto-analizować
Logo firmy AVOCADO Soft
zweryfikowano

0/5

AVOCADO Soft

Specjalizujemy się w kompleksowych usługach IT


AVOCADO Packing
Małopolskie
49 osób
Zobacz profil
Branża
Automotive, Biura rachunkowe, Budownicza, Chemiczna, Dystrybucja, eCommerce, Elektronika, Hotelarstwo, Meblarska, Medyczna, Metalurgiczna, Produkcyjna, Sektor publiczny, Spożywcza FMCG, Transportowa, Tworzywa sztuczne, Usługi, Produkcja maszyn, Produkcja zaawansowanych technologii i elektroniki, Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw
Opis
W AVOCADO Soft wspieramy firmy w zakresie rozwiązań usprawniających logistykę i optymalizujących procesy magazynowe od ponad dekady....
rozwiń