Jak-systemy-ERP-wspierają-firmy-z-branży-medycznej

Jak systemy ERP wspierają firmy z branży medycznej?

Polski rynek zdrowia a w szczególności rynek firm z branży wyrobów medycznych czy producentów suplementów diety jest rynkiem który ciągle osiąga ponad przeciętne wyniki biznesowe pomimo przejawów spowolnienie gospodarczego,  które dotyka inne branże.  Dzieje się tak dlatego, że z jednej strony branża zdrowia jest pewnie ostatnią , na której oszczędzali by polscy konsumenci w trudnych czasach ale z drugiej strony jest to branża która chętnie inwestuje we wszelkiego rodzaju narzędzia informatyczne aby wzmacniać swoją pozycję na rynku. 

W kontekście wyzwań biznesowych, przed którymi stanęły te firmy  cyfryzacja i automatyzacja procesów z wykorzystaniem systemu ERP odgrywa kluczową rolę w poprawie wydajności, kontroli jakości i obniżeniu kosztów produkcji.

Charakterystyczną cechą łączącą firmy z tej branży jest znaczna kompleksowość ich procesów biznesowych zwłaszcza w obszarach takich jak: Zarządzanie Jakością w tym zgodnością  z obowiązującymi przepisami i regulacjami branżowymi, Zarządzanie Produkcją czy optymalizcje związane z logistyką i magazynowaniem.   W przypadku firmy produkcyjnej dochodzi krytyczny proces zarządzania surowcami i dostawcami.  Skuteczne zarządzanie tymi kluczowymi procesami  może przyczynić się do sukcesu i osiągnięcia trwałej przewagi biznesowej. Tym samy kolejną rzeczą, która łączy te firmy to praca na wysoce zaawansowanych systemach ERP.  Wiele z tych firm wybiera polskie rozwiązanie jakim jest zawansowany system  Comarch  ERP XL.

Zarządzanie jakością  

Jednym z krytycznych procesów w branży dystrybucji wyrobów medycznych jest zarządzanie numerami partii i ich pełną identyfikowalnością: System ERP umożliwia nadawanie unikalnych numerów partii każdemu przyjętemu produktowi, co ułatwia identyfikację i śledzenie produktów w przypadku konieczności wycofania lub powiadomienia o wadzie.

 System ERP automatycznie powiadomi  personel o konieczności przeprowadzenia kontroli jakości przy przyjęciu produktów od dostawców. Dokumentacja związana z kontrolą jakości jest oczywiście przechowywana elektronicznie w systemie.

Ssytem ERP  może śledzić, czy produkty spełniają wymagania regulacyjne i normy jakościowe. W razie potrzeby generuje raporty lub ostrzeżenia, gdy produkt nie spełnia określonych standardów.  Zarządzanie reklamacjami i powiadomieniami o wadach to kolejny obszar gdzie system ERP może automatycznie rejestrować i monitorować reklamacje klientów oraz incydenty dotyczące jakości produktów. Pomaga w zarządzaniu procesem rozwiązywania reklamacji i raportowania incydentów organom regulacyjnym.

Kontrola Dat Ważności Surowców i Produktów

W przypadku firmy zajmującej się produkcją suplementów diety jednym z najważniejszych aspektów w tej branży jest zachowanie kontroli nad datami ważności surowców i gotowych produktów. Nieprawidłowe zarządzanie datami ważności może prowadzić do marnotrawienia surowców i produktów oraz obniżać reputację firmy.

System ERP umożliwia ścisłe monitorowanie dat ważności surowców poprzez automatyczne śledzenie ich stanów magazynowych i terminów przydatności. Dzięki temu można uniknąć używania przeterminowanych surowców, co zapewnia jakość i bezpieczeństwo produktów.

Zwalnianie surowców do produkcji

Kontrola jakości surowców odgrywa kluczową rolę z uwagi na to, iż w tej branży bezpieczeństwo produktów jest priorytetem. System ERP umożliwia skuteczne zarządzanie procesem kontroli jakości wszystkich surowców przed ich użyciem w produkcji.

Dział kontroli jakości może przeprowadzić proces kontroli danych parametrów jakościowych, odnotować je w systemie informatycznym i zarejestrować protokoły kontroli jakości odnoszące się do każdej partii surowca.

Po przeprowadzonej kontroli jakości dział KJ może zwolnić daną partię zasobu w systemie ERP i tym samym uwolnić ją do wykorzystania w procesach produkcyjnych. Z drugiej strony w przypadku stwierdzenia jakikolwiek nieprawidłowości taka partia surowca lub jej część może zostać zablokowana w systemie, co uniemożliwia wykorzystanie jej w produkcji.

Identyfikacja Każdej Partii Surowca

Zastosowanie kodowania partii surowców (kody kresowe, kody QR) pozwala na jednoznaczną identyfikację każdej partii surowca przechowywanej na magazynie. Każda partia jest przypisana unikalnemu kodowi, który zawiera informacje o dacie przyjęcia, dostawcy, numerze partii i innych istotnych szczegółach. Dzięki temu pracownicy magazynu mogą szybko i dokładnie zlokalizować potrzebne surowce.

Możliwości takie dają rozwiązania WMS w połączeniu z systemem ERP. Pozwalają one także na efektywne zarządzanie wydawaniem surowców na produkcję. Pracownicy magazynu przy użyciu urządzeń mobilnych (np. kolektory) mogą skanować kody kreskowe na opakowaniach surowców, w oparciu o zlecenie wydania surowców zlecone przed dział produkcji co automatycznie odnotowywane jest w systemie i pozwala na wydania konkretnych surowców jakie potrzebuje w danym czasie produkcja.

Monitorowanie stanów magazynowych i zapasy awaryjne

Zarówno w przypadku firmy z branży wyrobów medycznych jak również produkcji suplementów diety systemy WMS pozwalają również na bieżące monitorowanie stanów magazynowych wyrobów gotowych. Dzięki temu firma może efektywnie zarządzać zapasami, unikając nadmiernego gromadzenia produktów  i redukując koszty związane z przechowywaniem.

Ponadto, system może automatycznie generować alerty w przypadku zbliżania się do daty ważności surowców lub w przypadku niskich zapasów. To umożliwia szybką reakcję i podejmowanie działań, takich jak zamawianie nowych surowców lub planowanie produkcji awaryjnej, aby zapewnić ciągłość produkcji.

Dzięki unikalnej identyfikacji każdej partii surowca, optymalizacji procesu wydawania surowców na produkcję oraz monitorowaniu stanów magazynowych, firmy mogą zapewnić nie tylko jakość i bezpieczeństwo produktów, ale także skutecznie zarządzać kosztami i zapasami.

Kontrola całej ścieżki produkcji (Tracebility)

W produkcji tego typu pełna kontrola nad procesem produkcyjnym jest kluczowa dla zapewnienia jakości i zgodności z przepisami. System ERP umożliwia monitorowanie każdego etapu produkcji, począwszy od przyjęcia surowców, ich wykorzystania w poszczególnych etapach produkcji, aż po wysyłkę gotowych produktów.

Dzięki systemowi ERP można również zapewnić pełną tracebility, czyli możliwość śledzenia pochodzenia surowców i składników w produkcie końcowym. W przypadku wykrycia problemu z produktem można szybko zidentyfikować źródło problemu i podjąć odpowiednie kroki naprawcze.

Kontrola Kosztów Produkcji

Efektywna kontrola kosztów produkcji jest kluczowa dla rentowności firmy. System ERP pozwala na dokładne monitorowanie kosztów surowców, energii, pracy, a także kosztów operacyjnych związanych z produkcją.

Poprzez analizę danych z systemu ERP, firmy mogą identyfikować obszary, w których można zaoszczędzić, takie jak optymalizacja zużycia surowców lub efektywniejsze wykorzystanie maszyn i zasobów ludzkich.

Podsumowanie

Cyfryzacja i automatyzacja procesów za pomocą systemu ERP są kluczowe dla firm w branży dystrybucji wyrobów medycznych czy produkcji suplementów diety . Dzięki tym narzędziom firmy mogą skutecznie zarządzać datami ważności surowców, kontrolować całą ścieżkę produkcji, zapewniać tracebility, kontrolować koszty produkcji i utrzymywać wysoką jakość produktów.

Wdrażając system ERP, firmy mogą podnieść swoją konkurencyjność, zwiększyć efektywność operacyjną oraz spełniać rygorystyczne wymagania regulacyjne, co przyczynia się do budowy zaufania klientów i długotrwałego sukcesu na rynku. Cyfryzacja i automatyzacja są kluczowymi krokami w kierunku przyszłości w tych dynamicznych branżach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Nie ma tutaj jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!

Napisz komentarz
Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jak wybrać system ERP w zależności od wielkości firmy?

Wybór odpowiedniego systemu klasy ERP (Enterprise Resource Planning) to jedna z najważniejszych decyzji biznesowych dla dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa.  Powinien być dostosowany do potrzeb i wymagań konkretnej firmy, nie tylko do jej wielkości. Producenci zwykle starają się stworzyć system, który będzie odpowiadał szerokiej grupie firm z różnych, branż przez co zwykle jedna firma nie wykorzysta wszystkich funkcjonalności które taki system dostarcza.  Jednakże, istnieją pewne ogólne wskazówki dotyczące wyboru systemu ERP dla różnych rodzajów firm, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Małe firmy: Małe firmy mogą skorzystać z prostych i łatwych w obsłudze systemów ERP Zazwyczaj nie potrzebują one systemu złożonego, który ma wiele funkcji. Warto rozważyć oprogramowanie online, które oferuje łatwiejsze i szybsze wdrożenie, ma niskie koszty (zwykle brak konieczności ponoszenia jednorazowego koszu zakupu licencji) i może dostosować się do zmieniających się potrzeb firmy. Oprogramowanie takie zazwyczaj oferuje podstawowe funkcje takie jak księgowość, sprzedaż, zakupy i magazyn, a często również moduł e-commerce, CRM czy obsługę Serwisu Średnie firmy: Średnie firmy potrzebują bardziej zaawansowanego systemu ERP, który oferuje więcej funkcji niż podstawowe systemy. Taki system może pomóc w zarządzaniu projektami, zarządzaniu produkcją czy mobilną siecią sprzedaży. Zwykle umożliwia również zaawansowaną analitykę.  Ważne jest, aby wybrać system, który będzie miał elastyczne funkcje, które można dostosować do specyficznych potrzeb firmy. Tutaj często pojawiają się potrzeby dostosowania systemu do potrzeb klienta, integracje z systemami dostawców lub innymi systemami wykorzystywanymi w organizacji. Duże firmy: Duże firmy potrzebują kompleksowego systemu ERP, który może obsłużyć wiele oddziałów, działań i procesów biznesowych. Taki system powinien być skalowalny, aby dostosować się do rosnących potrzeb firmy i powinien być w stanie integrować się z dowolnym innym systemem. Warto zwrócić uwagę na funkcje takie jak analityka biznesowa, planowanie strategiczne, zarządzanie ryzykiem czy raportowanie. Obecnie coraz częściej  wykorzystywane są elementy uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji. Jak zatem wybrać system ERP odpowiedni dla potrzeb przedsiębiorstwa? Ponieważ wielkość organizacji nie jest jedynym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze systemu ERP,  świadomy i trafny wybór należy oprzeć na dodatkowych wskaźnikach. Zdefiniuj swoje cele: Przed rozpoczęciem poszukiwań systemu ERP, ważne jest, aby zdefiniować cele, jakie chcesz osiągnąć dzięki jego wdrożeniu. Czy potrzebujesz lepszej kontroli nad procesami biznesowymi? Czy chcesz zwiększyć efektywność i produktywność? Czy chcesz poprawić jakość obsługi klienta? Określenie celów pomoże Ci zidentyfikować funkcje, których potrzebujesz w systemie ERP. Zidentyfikuj swoje wymagania: Po określeniu celów, następnym krokiem jest zidentyfikowanie wymagań firmy. To oznacza, że musisz zebrać informacje o aktualnych procesach biznesowych, aby móc określić, jakie funkcje i moduły będą potrzebne. Należy również wziąć pod uwagę liczbę użytkowników, potrzeby raportowania i integracje z innymi systemami informatycznymi . Przeprowadź badanie rynku: Po określeniu celów i wymagań firmy, warto przeprowadzić badanie rynku, aby zidentyfikować dostępne na rynku systemy ERP. Warto porównać oferty różnych dostawców, zobaczyć ile kosztuje system ERP od różnych dostawców, porównać koszty wdrożenia i obsługi, a także przeczytać opinie innych klientów. Sprawdź dostępność wsparcia technicznego: Wybierając system informatyczny ERP, warto upewnić się, że dostawca zapewnia wsparcie techniczne w przypadku problemów z systemem. Przed podjęciem decyzji warto zapytać, jakie formy wsparcia technicznego są dostępne i jak szybko można uzyskać pomoc w przypadku awarii czy problemów z systemem Wybierz system zgodny z przyszłymi potrzebami: Wybierając system ERP, należy pamiętać, że potrzeby firmy mogą się zmieniać wraz z rozwojem biznesu. Dlatego warto wybrać system, który jest elastyczny, skalowalny i można go łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb. Jak prawidłowo wybrać firmę do wdrożenia systemu ERP? Wybór odpowiedniej firmy do wdrożenia systemu ERP jest równie ważny co wybór samego systemu. Więksi dostawcy oprogramowania, zwykle nie prowadzą procesu wdrożeniowego u swoich klientów, prace te wykonywane są przez autoryzowanych partnerów, którzy zwykle są w stanie lepiej odpowiedzieć na niestandardowe potrzeby. Producent skupia się na stabilności i niezawodności rozwiązania oraz co bardzo istotne na zapewnienie na czas aktualizacji uwzględniających zmiany w przepisach. Partnerzy i ich wykwalifikowani konsultanci są w stanie zbadać indywidulane potrzeby i dostosować system w indywidualny sposób, który nie zawsze byłby wstanie wykonać producent skupiając się na całości rozwiązania. Oto wskazówki jak dobrać właściwą firmę wdrażającą system ERP : Sprawdź doświadczenie firmy: Wybierając firmę do wdrożenia systemu ERP, warto zwrócić uwagę na doświadczenie firmy w branży oraz na ilość i rodzaj dotychczasowych projektów wdrożeniowych. Firmy z dużym doświadczeniem w branży i z referencjami od zadowolonych klientów zwykle są lepsze w wdrażaniu systemów ERP. Zapytaj o proces wdrożenia: Przed wyborem firmy, warto zapytać o proces wdrożenia. Dobra firma powinna posiadać sprawdzony proces wdrożenia, który uwzględnia potrzeby firmy i zapewnia sukces projektu. Powinna również mieć wypracowane metody radzenia sobie z ewentualnymi problemami i wyzwaniami w trakcie wdrożenia. Zwróć uwagę na poziom wiedzy ekspertów: Wybierając firmę do wdrożenia systemu ERP, warto zwrócić uwagę na kwalifikacje i doświadczenie ekspertów, którzy będą pracować na projekcie. Zespół wdrożeniowy powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje, a także doświadczenie w pracy z systemami ERP. Sprawdź ile dokładnie kosztuje system ERP i jego wdrożenie : Przed wyborem firmy warto zapoznać się z jej ofertą i kosztami wdrożenia. Dobrze przygotowana oferta powinna uwzględniać specyficzne potrzeby – jeśli takie zostały definiowane, oraz koszty na każdym etapie projektu. Zwróć uwagę na wsparcie powdrożeniowe: Po wdrożeniu systemu ERP, ważne jest, aby firma oferowała wsparcie dla użytkowników systemu. Warto zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje wsparcia są oferowane oraz jak szybko i skutecznie firma reaguje na zgłaszane problemy. Ile kosztuje samo wdrożenie systemu ERP ? Koszt wdrożenia systemu ERP może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar firmy, złożoność procesów biznesowych, liczba użytkowników systemu, funkcjonalności systemu, stopień dostosowania do indywidualnych potrzeb, a także wybór dostawcy systemu ERP i firmy wdrożeniowej. Przygotowanie dobrej oferty powinno być poprzedzone wywiadem handlowym, gdzie można ustalić zakres projektu oraz jego złożoność. Przy bardziej złożonych przypadkach, np. przygotowanie integracji z innym systemem, ważne jest również dokładne wyspecyfikowanie zakresu integracji oraz określenie technicznej możliwości wykonania. System który ma zostać zintegrowany powinien zapewniać techniczną możliwość jej wykonania czyli udokumentowane API (Application Programming Interface) Wdrożenie systemu ERP jest zwykle skomplikowanym i czasochłonnym procesem, który wymaga zaangażowania wielu specjalistów. Koszty wdrożenia zwykle obejmują m.in. koszty zakupu licencji na oprogramowanie, koszty szkolenia użytkowników, koszty wdrożenia systemu, koszty dostosowania systemu do indywidualnych potrzeb, a także koszty wsparcia technicznego. Podsumowując, koszt wdrożenia systemu ERP zależy od wielu czynników i może się znacznie różnić w zależności od indywidualnych potrzeb firmy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Istnieją systemy za kilka i kilkaset tysięcy złotych. Warto zwrócić uwagę na wszystkie czynniki i dokładnie przemyśleć przedsięwzięcie w celu oszacowania ostatecznych kosztów wdrożenia. Warto jednak traktować wdrożenie systemu informatycznego klasy ERP jako inwestycję a nie tylko koszt. Sprawnie wdrożony i poprawnie funkcjonujący system ERP pozwala na znaczne zwiększenie efektywności biznesowej przedsiębiorstwa i powinien przełożyć się na zwiększenie wartości każdego biznesu.
Jak-wybrać-system-ERP-w-zależności-od-wielkości-firmy
Logo firmy GECOS
zweryfikowano

0/5

GECOS

Wiodący integrator systemów ERP i CRM


Comarch ERP XL
+2
Cała Polska
40 osób
Zobacz profil
Branża
Automotive, Biura rachunkowe, Dystrybucja, eCommerce, Elektronika, Meblarska, Metalurgiczna, Produkcyjna, Sektor publiczny, Spożywcza FMCG, Transportowa, Tworzywa sztuczne, Usługi
Opis
Naszą misją jest ułatwiać zarządzanie przedsiębiorstwem poprzez indywidualny dobór, dostosowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych....
rozwiń