MarekMac
Zintegrowany systemy ERP, w ogólnym znaczeniu, mają za zadanie wspierać zarządzanie przedsiębiorstwem. Oprogramowanie ERP, jako narzędzie pozwalające na usprawnienie i uporządkowanie wszelkich procesów biznesowych, jest niezbędne zarówno w małych firmach jak i korporacjach, bez względu na branżę. Z tego względu, systemy ERP stają się rozwiązaniem kompleksowym, a niektóre oprogramowania dostępne na rynku, stają się produktem, który można by nazwać „All-in-One”. Co tak naprawdę to oznacza?
Na rynku możemy spotkać się z systemami dedykowanymi dla konkretnych branż, jak np. produkcyjna, gdzie system będzie zawierał w sobie najważniejsze funkcje istotne dla danego obszaru biznesowego (w przypadku produkcji np. planowanie produkcji, rozliczenie produkcji, harmonogram, raportowanie, controlling).
Dedykowane oprogramowania, zawierające unikalne rozwiązania dla danego sektora, są dostępne nawet dla takich branż jak: medyczna, budowlana, HoReCa czy administracja publiczna.
Obecnie, możemy spotkać się również z systemami o węższym zakresie funkcjonalności, przeznaczonymi dla konkretnych procesów biznesowych (np. niezbędny przy wszelkich działaniach sprzedażowych system CRM, służący do zarządzania relacjami z klientem, czy też system WMS wykorzystywany do zarządzania przepływem towarów na magazynie).
Poza tym, każdy system ERP dostarcza szeregu dodatkowych narzędzi, które usprawniają komunikację w firmie między poszczególnymi działami, czy departamentami. Najczęściej spotkamy się jednak z systemem ERP, który umożliwia zarządzanie wszystkimi procesami przedsiębiorstw jednocześnie. Taki system będzie składał się z szeregu modułów, które w czasie wdrożenia systemu są dostosowywane do wymagań danej firmy.
Możliwości systemów ERP są ogromne. Wiele zależy od dostawcy systemu jakiego wybierzemy, co za tym idzie u każdego dostawcy będzie inny koszt systemu ERP
Jeden moduł zwykle oznacza jeden duży obszar działający w firmie. Na dany moduł z kolei, składa się szereg procesów, funkcjonalności czy narzędzi, które pozwalają na integrację wszystkich aktywności i szybką wymianę informacji.
Spośród najważniejszych modułów w systemach ERP, z jakich korzystają przedsiębiorstwa, można wymienić: zarządzanie produkcją, kadry i płace, finanse i księgowość, logistyka, zarządzanie magazynem, sprzedaż (CRM), zakupy, handel i dystrybucja, Business Intelligence, DMS (workflow).
Poniżej znajdziesz listę rozwiązań klasy ERP w Polsce, na których najczęściej w codziennej pracy opierają się polskie przedsiębiorstwa, z dodatkową informacją, dla jakich branż, sektorów czy też obszarów działalności firm, dany system jest dedykowany:
To wciąż nie wszystkie systemy klasy ERP, jakie funkcjonują w polskich przedsiębiorstwach. Każdego roku do naszego kraju trafiają nowe rozwiązania i produkty, oferujące coraz bardziej zaawansowane funkcje, pozwalające na usprawnianie procesów biznesowych w firmach.
Patrząc natomiast na ilość już dostępnych systemów ERP na rynku, operując w dowolnym obszarze biznesowym czy branży, bez względu na wielkość i profil działania, każda organizacja ma możliwość wdrożyć rozwiązanie w postaci zintegrowanego systemu ERP idealnego pod swoje potrzeby. Dzięki wdrożeniu systemu i wyborze odpowiedniego dostawcy oprogramowania ERP Twoja firma zacznie znacznie lepiej funkcjonować. Pamietajmy, że na polskim rynku poza systemem ERP Comarch mamy wiele innych alternatyw, niestety w większości z Was nie ma pojęcia jakie są inne(może nawet polskie systemy ERP?) Jeśli natomiast zastanawiasz się jaki jest ranking systemów ERP odsyłam Cię tutaj
(przyp. Redakcji)