Metoda ABC – logistyka działania magazynu
Klasyfikowanie produktów w magazynie może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku każdej firmy. Kluczowa w prawidłowym wdrożeniu tej metody jest natomiast dokładna analiza towarów i ich przyporządkowanie do jednej z trzech grup:
Produkty z grupy A
Stanowią one ok. ⅕ stanu magazynowego. Bardzo szybko rotują ze względu na duże zainteresowanie wśród klientów. Są one rdzeniem dochodów firmy, która inwestuje w nie spore nakłady finansowe. Podstawą dla produktów z tej grupy jest to, aby zawsze dbać o dobre zatowarowanie i unikać braków magazynowych. Powinny mieć także dobrą lokalizację i znajdować się w przedniej części magazynu, tuż obok strefy załadunkowej.
Podstawą w przypadku tej grupy produktów jest dokładna kontrola stanów magazynowych i monitorowanie ich dostaw, które może odbywać się automatycznie, z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania. AVOCADO Packing umożliwia śledzenie dostaw i stanów magazynowych, nie tylko przez pracowników magazynu, ale również kadry zarządzające.
Produkty z grupy B
Produkty z grupy B cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem. Ich zasoby można oszacować jako mniej więcej ⅓ całego asortymentu przedsiębiorstwa. Bardzo często są to towary sezonowe lub związane z chwilowymi trendami rynkowymi. W ich przypadku bardzo ważny jest stały nadzór. Zależnie od wyników sprzedażowych można bowiem część artykułów przenieść do grupy A lub C (jeżeli popyt na nie rośnie lub spada). Uwzględniając lokalizację, towar może zajmować wyższe miejsca na półkach czy regałach, ponieważ rzadziej wchodzi w skład zamówień klientów.
Produkty z grupy C
Towar należący do grupy C to największa część stanów magazynowych, zwykle ok. ½ asortymentu z oferty firmy. Produkty te cieszą się średnim zainteresowaniem, nie mają więc kluczowego znaczenia strategicznego. Konieczne jest jednak ich monitorowanie, aby nie doszło do sytuacji, w której zapasy będą zbyt długo zalegać w magazynie. Należy także zwrócić uwagę na koszty związane z ich przechowywaniem. Jeżeli chodzi o lokalizację towarów, umieszcza się je w najdalszych częściach magazynu.