Zdjęcie

Zaopatrzenie i sourcing w SAP S/4HANA

Definicja źródła dostaw i zaopatrzenia (ang. Sourcing and Procurement) to szerokie zagadnienie zarówno z punktu widzenia procesów biznesowych, jak i zależnych od systemu informatycznego rozwiązań wspierających ten zakres działalności każdego przedsiębiorstwa. Firma SAP oferuje szeroką gamę narzędzi, które wychodzą naprzeciw rzeczywistym wymaganiom biznesowym obszaru ogólnie pojętych „ZAKUPÓW”.

Warto poznać podstawowe definicje oraz główne rozwiązania oferowane w zakresie zarządzania zakupami stosowane w nomenklaturze SAP.

Zakupy operacyjne (ang. Operational Procurement)

Jest to zestaw funkcjonalności systemu SAP, które wspierają codzienne czynności zakupu usług i materiałów, które pracownicy mogą nabywać w ramach umów podpisanych z dostawcami przez dział zakupów danej firmy. Często są to zakupy nieplanowane lub częściowo planowane o relatywnie niskiej wartości i dużym wolumenie, z reguły odnoszą się do zakupów pośrednich (indirect). W SAP S/4HANA realizowane są poprzez utworzenie potrzeby zakupowej (zgłoszenia zapotrzebowania), przypisania źródła dostawy, a następnie utworzenia i monitorowania zamówienia do dostawcy.

W referencji do zamówienia przyjmowane są materiały bądź potwierdzane zrealizowane usługi i konsekwentnie opracowywane są faktury od dostawców, w zależności od opcji procesu rozliczające wartości oraz ilości zamawiane poprzednio u dostawcy. Zakupy operacyjne w S/4HANA obejmują swoim zakresem tzw. (ang.) Self-Service Procurement, gdzie użytkownik, w uproszczony sposób, również dzięki możliwości wyboru z katalogu dostępnych pozycji, łatwo tworzy potrzebę zakupową. Duży nacisk w przedstawianym zakresie kładziony jest również na integrację z rozwiązaniem SAP ARIBA oraz SAP FIELDGLASS.

Definicja Źródła i Zarządzanie Umowami (ang. Sourcing and Contract Management)

Umowy ramowe w SAP mogą przyjmować postać:

  • Kontraktów – realizacja których związana jest z wygenerowaniem dokumentu zamówienia.
  • Umów terminarzowych – zamawianie w referencji do umowy poprzez bezpośrednie utworzenie linii harmonogramu

Umowy ramowe to odwzorowanie w systemie najczęściej długoterminowej relacji z dostawcą na dostawę materiałów lub wykonanie usług. Zakupy wykonywane w odniesieniu do tak utworzonych dokumentów usprawniają proces komunikacji z dostawcami w zakresie tworzenia dokumentów w systemie, a w konsekwencji zamawiania. Prawidłowo odwzorowana umowa w SAP pozwala na planowanie i optymalizowanie procesów biznesowych w relacji przedsiębiorstwo – dostawca. SAP S/4HANA oferuje zestaw narzędzi wydajnego zarządzania umowami w czasie rzeczywistym.

Ustalenie źródła (ang. Sourcing) to odpowiedź na pytanie, który dostawca oferuje optymalne warunki dostawy z punku widzenia ceny, terminowości, jakości etc. W S/4HANA ustalanie źródła może być wsparte wykorzystaniem procesu zapytań ofertowych i ofert, który rozpoczyna się od zgłoszenia zapotrzebowania na zakup i kończy wraz z utworzeniem zamówienia lub umowy. Zapytanie ofertowe i oferta w zależności od przyjętego podejścia mogą być przetwarzane w SAP ERP jako systemie bazowym lub z wykorzystaniem integracji z SAP ARIBA, jako platformy, gdzie dostawcy mają możliwość przygotowania i złożenia oferty w formie elektronicznej.

Weryfikacja Faktury (ang. Invoice Management)

Mamy tu do czynienia z końcowym elementem łańcucha procure–to–pay. Faktura zakupu wprowadzana do systemu w referencji do zamówienia (lub innych danych referencyjnych, takich jak dostawca, dowód dostawy, arkusz wprowadzania usługi), pozwala na uzgodnienie ceny z zamówienia z wartością faktury oraz dostarczonej ilości z ujętą na fakturze przez dostawcę. SAP S/4HANA w opisywanym zakresie oferuje trzy główne rozwiązania:

  • Przetwarzanie faktury – wprowadzenie i walidacja dokumentu w systemie
  • Rozliczenie i płatność
  • Kooperacja w zakresie faktur – współpraca z dostawcami w celu integracji faktur i zobowiązań za pośrednictwem SAP Business Network

Przetwarzanie dokumentów faktur od dostawców może być dodatkowo rozszerzone poprzez wykorzystanie rozwiązań takich jak OCR, Workflow, zatwierdzania faktur czy komunikację EDI.

Zarządzanie dostawcami i Analizy Zakupowe (ang. Supplier Management and Procurement Analytics)

Zarządzanie dostawcami to w SAP S/4HANA trzy główne elementy:

  • Klasyfikacja
  • Segmentacja
  • Ocena

Wsparcie systemem codziennych procesów w opisywanym zakresie zapewnia możliwość wartościowania danego dostawcy między innymi poprzez analizę transakcji z nim wykonywanych. Ustalona ocena pozwala zarówno na przeszłą analizę relacji z wybranym dostawcą, jak również stanowi element wspierający podczas ustalania źródła dla przyszłej kooperacji.

Funkcjonalność oceny dostawcy dostarczana przez SAP S/4HANA to wbudowany zestaw narzędzi umożliwiający wykonanie kompleksowej oceny zarówno na podstawie automatycznie wyliczanej przez system punktacji, jak i kryteriów wprowadzanych przez użytkownika, w tym oceny dokonywanej na podstawie elastycznie definiowanych kwestionariuszy określających danego dostawcę.

Analizy Zakupowe w SAP S/4HANA podzielone są na następujące odrębne obszary:

  • Monitorowanie i raportowanie w czasie rzeczywistym – zawierające główne raporty odnoszące się do danych podstawowych i statusów dokumentów transakcyjnych.
  • Analiza i Raportowanie wydatków – raporty odpowiadające na pytanie co zostało kupione oraz czy istnieją korzystniejsze sposoby wydatkowania w zakresie zaopatrzenia.

Charakterystycznym dla rozwiązania SAP S/4HANA jest wzbogacenie niektórych analityk o elementy predykcyjne zakresu (ang.) Machine Learning. Przykładem może być raport Monitor Purchase Order Items, gdzie system w uzupełnieniu do nominalnej daty dostawy, wykonuje modelową predykcję daty dostawy, w związku z czym istnieje możliwość porównania tych dat i ewentualnej reakcji.

Zakupy Centralne (ang. Central Procurement) 

Jest to dedykowane podejście do zakupów dla przedsiębiorstw z wieloma środowiskami SAP ERP, dla których S/4HANA umożliwia zarządzanie zaopatrzeniem globalnie dla całej korporacji. SAP S/4HANA dla Zakupów Centralnych to z jednej strony transformacja z wykorzystywanego poprzednio rozwiązania SAP Supplier Relationship Management, a z drugiej to otwarta na rozwój platforma łącząca wiele systemów, włączając możliwość integracji starszych wersji SAP w wersji 6.0.

Główne scenariusze Zakupów Centralnych to:

  • Centralne zapotrzebowanie
  • Centralne zarządzanie kontraktami
  • Centralne zaopatrywanie

W zależności od procesu i kierunku wymiany danych, dokumenty w kierunku „push” są dystrybuowane z głównego HUB’a do systemów BACK’end w celu dalszego procesowania, z kolei w kierunku
„pull” transmitowane są aktualizacje tych dokumentów w celu centralnych analiz.

Przykładowo, w Centralnym zaopatrywaniu SAP S/4HANA zapewnia przestrzeń aktywności dla kupca zarządzającego wszystkimi dokumentami zapotrzebowania. Może on wyświetlać, monitorować a także mieć dostęp do edycji zgłoszeń, bez względu na to czy utworzone zostały w systemie centralnym czy którymś z systemów BACK’end.

Z kolei w Centralnym zarządzaniu kontraktami, kontrakt centralny może być dystrybuowany i zarządzany w systemach BACK’end w sposób skoordynowany. Umożliwia to scentralizowane podejście do tworzenia dokumentów umów ramowych (obsługiwane są zarówno kontrakty, jak i umowy terminarzowe) w centralnym systemie SAP S/4HANA i ich dystrybucji do wielu podłączonych systemów BACK’end. W systemach tych dokumenty umów ramowych mogą być następnie konsumowane, monitorowane i jednocześnie aktualizowane z zachowaniem pełnej integracji.

Konsultant wdrożeniowy modułów logistycznych SAP, ekspert biznesowy w zakresie walidacji systemów zinformatyzowanych oraz zarządzania projektami. Brał udział w wielu wdrożeniach SAP na polskim rynku oraz w projektach międzynarodowych. Posiada certyfikat GAMP5. W swojej karierze współtworzył szereg dedykowanych rozwiązań logistycznych opartych o system SAP

Bartłomiej Socha

Senior SAP Consultant, Business Expert, SI-Consulting Sp. z o.o.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Nie ma tutaj jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!

Napisz komentarz
Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Mercedes-AMG PETRONAS F1 rozpędza się w drodze ku większej efektywności

Efektywność kosztowa, optymalizacja, usprawnienia w obrębie łańcuchów dostaw – to cele ważne dla każdego przedsiębiorstwa i organizacji, niezależnie od branży. Możliwości wykorzystania w tym celu nowych technologii, m.in. rozwiązań chmurowych czy systemów ERP są praktycznie nieograniczone. Świadczy o tym choćby jedno z najświeższych partnerstw SAP: z zespołem Formuły 1 Mercedes-AMG PETRONAS. Partnerstwo pomiędzy SAP SE i Mercedes-AMG PETRONAS F1 rozpoczyna się w 2024 roku, a umowa zakłada wieloletnią współpracę. Jako oficjalny partner zespołu, SAP będzie zajmować się zwiększeniem efektywności operacyjnej i umożliwiać pozyskiwanie nowych wniosków z danych, które przełożą się na zwiększenie wydajności. SAP S/4HANA Cloud, private edition pełni funkcję technologicznego fundamentu dla zespołu. Dzięki temu możliwa będzie praca nad tym, by sztuczna inteligencja i rozwiązania chmurowe od SAP pomagały w informowaniu i przewidywaniu decyzji, optymalizacji zasobów oraz zabezpieczaniu przyszłości infrastruktury IT. Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team to zespół fabryczny marki Mercedes-AMG, rywalizujący na szczycie motorsportu – w Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1. Formuła 1 to sport jak żaden inny. Łącząc elitarną współpracę, przełomowe technologie i innowacje, doskonałe zarządzanie i wyjątkowe umiejętności kierowców, zespoły tworzą samochody wyścigowe zdolne do emocjonującej rywalizacji w ramach ponad 20 wyścigów na pięciu kontynentach w trakcie każdego sezonu. Zespół Mercedes-AMG PETRONAS F1, z siedzibą w Centrach Technologicznych w Brackley i Brixworth w Wielkiej Brytanii, to ponad 1000 zaangażowanych i zdeterminowanych ludzi, którzy projektują, rozwijają, produkują i ścigają się samochodami. Od 2010 roku, do końca sezonu 2022, zespół fabryczny Mercedes-AMG zdobył m.in. 116 zwycięstw, 264 miejsca na podium oraz 54 podwójne zwycięstwa w ramach 259 startów wyścigowych. Przyspieszając jutro Efektywność jest fundamentem sukcesu w Formule 1. Dlatego ograniczenie kosztów oraz optymalizacja złożonego łańcucha dostaw to dwa główne wyzwania, które postawiono przed partnerstwem zespołu Mercedes-AMG PETRONAS i SAP. Reguły w Formule 1 wyznaczają, jakie środki zespoły mogą wydawać w każdym sezonie, a przekroczenie tego limitu wiąże się z surowymi karami. Zespół Mercedes-AMG PETRONAS F1 planuje wywiązywać się z tych zadań, wykorzystując rozwiązanie SAP S/4HANA Finance do efektywniejszego alokowania, oszczędzania i wykorzystywania zasobów. Dzięki wbudowanej technologii SAP Business AI, zespół może prognozować koszty, przewidywać ostateczne potrzeby budżetowe oraz optymalizować zarówno łańcuch dostaw, jak i dostępne zasoby. Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team zamierza wykorzystać także SAP S/4HANA Cloud, private edition do stworzenia bezpiecznego i nowoczesnego środowiska chmurowego. Może również korzystać z rozwiązań SAP Build i platformy SAP Business Technology, aby wdrożyć transparentną, inteligentną architekturę organizacji, łączącą w jedną całość dane i systemy z różnych źródeł. Pomoże to skrócić czasy dostawy kluczowych komponentów motoryzacyjnych, co zapewnia płynność dostaw podczas wyścigów odbywających się w weekendy. Formuła 1 to jedno z najbardziej innowacyjnych technologicznie wydarzeń na świecie, więc poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko, pod każdym względem. W tak wymagających warunkach, w jakich operują zespoły Formuły 1, sport jest też doskonałą okazją do prezentowania umiejętności i doskonałości technologicznej. Warto pamiętać, że aby kulminacja, która ma miejsce podczas wyścigu, była udana, bardzo wiele pracy musi zostać wykonanej „za kulisami”. SAP z dumą współpracuje z zespołem, aby procesy zachodzące w jego obrębie były tak doskonałe, jak samochody Mercedes-AMG PETRONAS F1 Team  Julia White Członek zarządu oraz dyrektor ds. marketingu i rozwiązań., SAP SE Innowacje w branży Nowe partnerstwo ma szansę także pokazać nową jakość w branży motoryzacyjnej. To właśnie dla Formuły 1 tworzone są przecież i prezentowane najciekawsze, branżowe innowacje. SAP i zespół Mercedes-AMG PETRONAS F1 dostarczą kolejne nowe rozwiązania, zasilone przez wnioski wynikające z działania w ramach cyklu Formuły 1. Posłużą one jako inspiracja do działania także dla innych klientów SAP. Z radością ogłaszamy, że SAP został oficjalnym partnerem zespołu Mercedes-AMG PETRONAS F1. Łączy nas wspólne dziedzictwo i zaangażowanie w innowacje i zmiany, co istotnie przyczyni się do naszej wydajności na torze. SAP to światowy lider w swojej dziedzinie i nie moglibyśmy wymarzyć sobie lepszego partnera, aby poprawić naszą efektywność w 2024 roku i w przyszłości  Toto Wolff, CEO i kierownik zespołu Mercedes-AMG PETRONAS F1. CEO i kierownik zespołu, Mercedes-AMG PETRONAS F1
Mercedes-AMG-PETRONAS-F1-rozpędza-się-w-drodze-ku-większej-efektywności

SAP Business One
+1
Nieznana
95000 osób
Zobacz profil
Opis
Brakuje nam szczegółowych informacji o tej firmie. Jesteś dostawcą? Skontaktuj się z nami i zaprezentuj swoje rozwiązanie!...
rozwiń