Czym-jest-hosting-w-chmurze

Czym jest hosting w chmurze?

Hosting w chmurze to rozwiązanie ogólnie rozumiane jako przechowywanie danych “na zewnątrz” i dostarczanie ich użytkownikom za pośrednictwem internetu. W przeciwieństwie do serwera fizycznego, jest to kompletny zestaw rozwiązań technologicznych. Infrastruktura ta jest bowiem siecią serwerów fizycznych i wirtualnych, które znajdują się w wielu lokalizacjach, najczęściej w wyspecjalizowanych centrach danych (data center), ale w jej skład wchodzą również warstwy bezpieczeństwa, kontroli dostępu, zarządzania ruchem, udostępniania aplikacji czy archiwizacji.

Cloud hosting jest usługą Infrastructure as a Service (IaaS) – dostawca zapewnia klientom m.in. odpowiednią moc obliczeniową i odpowiednią przestrzeń dyskową do realizacji żądanych operacji. Klient zaś płaci za rzeczywiście wykorzystywane zasoby.

Rodzaje hostingu w chmurze

Istnieje kilka wersji cloud hostingu, ale najpopularniejszymi są dwie: chmura publiczna i chmura prywatna. Czym się charakteryzują?

Chmura publiczna – ta opcja przypomina tradycyjny hosting współdzielony, ponieważ polega na korzystaniu z zasobów serwerowych, które są współdzielone przez wiele firm. Oczywiście procesor i RAM są przypisane każdemu klientowi osobno, ale znajdują się w tym samym miejscu w szafie serwerowej w centrum danych. Między innymi z tego powodu jest to tańsze rozwiązanie.

Chmura prywatna – w tym przypadku klient korzysta z dedykowanych zasobów serwerowych. Otrzymuje do użytkowania prywatny serwer w chmurze – osobny zwirtualizowany sprzęt. To rozwiązanie jest droższe, natomiast oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa i kontroli nad danymi.

Hosting w chmurze w firmie – jak to działa?

Opisując cloud hosting, zahaczamy o terminy takie jak serwer wirtualny, środowisko wirtualne. Hosting w chmurze wykorzystuje bowiem wirtualizację do utrzymywania dostępów i danych w swojej sieci maszyn. Rozwiązanie to pozwala na zaadaptowanie właściwości serwerów fizycznych do stworzenia wirtualnego środowiska. I tak na jednym serwerze fizycznym można uruchomić kilka wirtualnych. Jak można się domyślić, przyczynia się to do znacznej optymalizacji kosztów, ale również zapewnia większą dostępność zasobów. Utrzymywane w środowisku wirtualnym aplikacje czy inne dane są dostępne 24/7. Są odporne na sytuacje awaryjne, np. nagły wzrost ruchu czy usterki fizyczne – w takim przypadku można szybko przydzielać dodatkowe zasoby mocy obliczeniowej czy “przełączyć” dane na drugi sprawny serwer. Wszystko to dzieje się bez szkody dla użytkownika końcowego.

Jak firmy mogą wykorzystywać hosting w chmurze? Między innymi do hostingowania stron www, przechowywania danych i ich kopii zapasowych, do analizowania dużych zbiorów danych. Zastosowań jest naprawdę wiele, stąd w dalszej części tekstu skupimy się na tym, o którym możemy opowiedzieć najwięcej – hostingu systemu ERP w chmurze.

Hosting systemu ERP w chmurze

Przez systemy ERP rozumiemy wszelkie aplikacje biznesowe, które pozwalają na lepsze i kompleksowe zarządzanie obszarami takimi jak: finanse, produkcja, sprzedaż, logistyka, kadry i płace. Wdrożenie takiego programu do firmy i utrzymanie go na własnym serwerze (bądź serwerach) może być kosztowne. Wydatek ten może być obciążeniem szczególnie dla małego i średniego przedsiębiorstwa. Alternatywą w tym wypadku jest hosting systemu ERP w chmurze.

Na czym polega hosting systemu ERP w chmurze Itmation?

Najogólniej opisując, aplikację ERP, z której korzysta klient, przenosimy na nasze środowisko wirtualne. Udostępniamy naszą przestrzeń partnerom wdrożeniowym, którzy konfigurują system ERP pod potrzeby klienta. Naszym zadaniem z kolei jest udostępnienie aplikacji na zewnątrz – dlatego po migracji konfigurujemy dostępy, ustalając z klientem adresy uprawnionych użytkowników. Ale to nie wszystko. Przez cały okres współpracy troszczymy się o to, by nasi klienci mieli nieprzerwany dostęp do swojej aplikacji ERP i mogli korzystać z niej w bezpieczny sposób.

Jak to wszystko przekłada się na biznes klientów?

  • Niższe koszty wdrożenia i utrzymania. Klient nie musi inwestować w zakup, utrzymanie, serwisowanie serwera fizycznego. Nie musi troszczyć się o zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych do wydajnej pracy serwera. Odciążony jest także z kosztów zatrudniania specjalistów IT do zarządzania systemem. Za wydajną pracę aplikacji ERP i konserwację infrastruktury odpowiada Itmation.
  • Łatwość zwiększania zasobów. Gdy pojawia się potrzeba zwiększania zasobów serwera, nie trzeba martwić się o wydatki na nowy sprzęt. Zasoby w chmurze zwiększa się niemal natychmiastowo. Co więcej, klient płaci tylko za tę ilość zasobów, której faktycznie potrzebuje.
  • Aktualizacje i wsparcie techniczne. Partner wdrożeniowy nie musi już specjalnie umawiać się z klientem na wizytę, by zaktualizować system ERP. Zrobi to w chmurze, w dogodnym dla klienta momencie. Firma z kolei zyskuje szybki dostęp do najnowszych funkcji oprogramowania.
  • Zdalny dostęp. Pracownicy otrzymują dostęp do systemu ERP z dowolnego miejsca, 24/7. Praca zdalna nie jest już wyzwaniem. Dostęp do danych jest nieprzerwany, co umożliwia również szybszą reakcję na bieżące potrzeby firmy. Ta funkcjonalność ma także ogromną zaletę dla firm, które posiadają kilka oddziałów czy POSów. Eliminuje konieczność instalowania systemu ERP na komputerach fizycznych w każdym punkcie sprzedaży. Hosting w chmurze i zdalny dostęp do aplikacji pozwala pracownikom z rozproszonych lokalizacji korzystać z tego samego systemu ERP i w tym samym czasie. Rozwiązuje to m.in. problemy komunikacji między oddziałami i dostępu do najświeższych danych.
  • Bezpieczeństwo. Wraz z dostępem do naszego środowiska wirtualnego, zapewniamy zaawansowane mechanizmy zabezpieczające, takie jak szyfrowanie danych, zapory ogniowe oraz wielopoziomowe uwierzytelnianie. Robimy wszystko, aby dane biznesowe naszych klientów były bezpieczne.
  • Integracja z innymi systemami. System ERP w chmurze można w prosty i bezpieczny sposób zintegrować z innymi aplikacjami chmurowymi. Biura rachunkowe mogą więc korzystać z dodatków księgowych, e-commerce’y integrować swoją platformę z kolektorami danych, a sklepy sprzedaży detalicznej z wieloma POSami łączyć swój ERP, np. z narzędziami do zarządzania magazynem.

Hosting w chmurze to nowoczesne rozwiązanie, które dzięki adaptacji do potrzeb firmy może znacząco usprawnić jej działanie. W szczególności hosting systemów ERP w chmurze pozwala firmom na obniżenie kosztów oraz uproszczenie zarządzania infrastrukturą IT. Jest to więc rozwiązanie rekomendowane szczególnie tym biznesom, które szukają możliwości optymalizacji wydatków, jak i potrzebują uwolnienia swoich zasobów czasowych, by móc skupić się na strategii i rozwoju aniżeli na sprawach technologicznych. Jeśli w takiej sytuacji znajduje się Twoja firma – napisz do nas. Chętnie opowiemy więcej o tym, jak chmura Itmation i hosting systemu ERP może wesprzeć Twoją działalność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak hosting w chmurze może wspierać rozwój Twojej firmy, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W Itmation łączymy wiedzę ekspertów z doświadczeniem we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań IT, aby dostarczać usługi dopasowane do potrzeb biznesu. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie: www.itmation.pl.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Nie ma tutaj jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!

Napisz komentarz
Dodaj komentarz

Przeczytaj również:

Jak działa enova365 w chmurze?

Jak działa enova365 w chmurze? enova365 to oprogramowanie klasy ERP oferowane przez polską firmę Soneta. System ten wykorzystywany jest szczególnie w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, np. biurach rachunkowych, firmach świadczących usługi B2B, biurach nieruchomości, branży budowlanej, logistycznej, e-commerce, organizacjach non profit. Rozwiązania enova365 pozwalają na zarządzanie niemal wszystkimi procesami firmowymi. Soneta dostarcza m.in. moduły kadrowo-placowe, księgowe, elektroniczny obieg dokumentów, moduł do obsługi zamówień magazynu czy automatyzacji produkcji. Hosting programu enova365 Przedsiębiorca, decydując się na zakup licencji aplikacji ERP, nie zawsze jest świadomy z czym będzie wiązać się jej utrzymanie. Zainstalowanie programu na własnym komputerze może nie być wystarczające. Jeżeli z programu ma korzystać więcej osób niż jedna, niemożliwe jest utrzymanie aplikacji na jednym laptopie. Potrzebny jest zakup serwera, zwłaszcza jeżeli zależy nam na wydajnej pracy w programie. Zwykły komputer może nie mieć wystarczającej mocy obliczeniowej, aby w pełni wykorzystać funkcjonalności enova365. Posiadanie serwera fizycznego nie zamyka jednak listy zadań przedsiębiorcy, a wręcz ją dopiero otwiera. Znajdą się na niej m.in.: konieczność konfiguracji serwera i dostępów dla użytkowników, zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych do wydajnej pracy serwera, bieżące monitorowanie działania serwera, naprawy usterek, wymiany wyeksploatowanych części, zabezpieczenie serwera przed cyberatakami i zagrożeniami fizycznymi, rozbudowy serwera w przypadku rozwoju firmy (potrzeba większych zasobów). Niektóre z tych obszarów firma może zrealizować wewnętrznie, jeśli posiada specjalistów IT z odpowiednimi kwalifikacjami. Jeżeli nie, konieczne będzie zatrudnienie ekspertów z rynku, których koszty wynagrodzenia mogą być wysokie. Niezależnie jednak od scenariusza, utrzymywanie infrastruktury fizycznej dla małej i średniej firmy jest dużym obciążeniem finansowym. Warto zatem przyjrzeć się alternatywie, jaką jest hosting enova365 w chmurze. Utrzymanie enova365 w chmurze W 2011 roku Soneta zaprezentowała dla rynku ofertę wdrożenia enova365 do chmury i była to pierwsza taka usługa w branży ERP. Dziś producent udostępnia swoim klientom trzy opcje skorzystania z licencji swojego flagowego programu w chmurze: wynajem licencji enova365 – jest to model wynajmu licencji na określony czas (tzw. licencje czasowe ASP) w postaci abonamentu na rok lub płatnego co miesiąc. Aplikacja może być uruchomiona na dowolnym środowisku fizycznym lub w dowolnej chmurze publicznej; wynajem licencji enova365 wraz z chmurą Microsoft Azure – tak zwany model SaaS, w którym Klient ma możliwość wyłącznie do logowania się do aplikacji w chmurze, bez dostępu do serwera; wynajem licencji enova365 wraz z infrastrukturą w dowolnej chmurze – aplikacja utrzymywana jest w środowisku chmurowym, które udostępnia Autoryzowany Partner Soneta. Warto dodać, że użytkownicy enova365 Multi mogą także korzystać z programu w wersji przeglądarkowej, która zapewnia wszystkie funkcjonalności wersji Standard, ale pozwala również łączyć się z systemem firmowym na dowolnym urządzeniu (komputer, laptop, tablet, smartphone). A jak wygląda ta usługa w Itmation? Udostępniamy swoim Klientom bazę partnerów wdrożeniowych (w tym Autoryzowanych Partnerów Soneta), którzy zapewniają należyte kompetencje do obsługi i serwisu systemu enova365. Środowisko wirtualne, które oferuje Itmation, gwarantuje stabilne i wydajne działanie aplikacjom ERP. Z tego rozwiązania mogą skorzystać firmy, które: zakupiły licencję, np. na enova365 i chcą od razu ją zainstalować w chmurze, korzystały z enova365 na serwerze fizycznym, ale z różnych powodów (np. organizacyjnych, logistycznych, ekonomicznych) chcą przenieść licencję do chmury. Nie ma również znaczenia skala działalności – w chmurze Itmation utrzymywane mogą być zarówno instalacje dla kilku użytkowników na pojedynczym serwerze wirtualnym, jak i dla wielu użytkowników na wydzielonym klastrze serwerów. Jak wygląda instalacja / przeniesienie enova365 do chmury? Itmation konfiguruje środowisko wirtualne dla aplikacji, instaluje i konfiguruje system. Itmation tworzy i przydziela konta dostępowe dla użytkowników (w porozumieniu z Klientem tworzona jest lista autoryzowanych adresów użytkowników). Itmation konfiguruje warstwy bezpieczeństwa. Itmation oddaje gotowe do pracy rozwiązanie. Jak widać, zaangażowanie Klienta (użytkownika enova365) w cały proces jest minimalne. Korzyści za to jest znacznie więcej. Zalety enova365 w chmurze Itmation Utrzymywanie enova365 w chmurze Itmation jest o wiele bardziej opłacalne od posiadania serwera fizycznego. Przedsiębiorca nie jest obciążony zadaniami, które nakłada na niego posiadanie infrastruktury serwerowej i wydatkami z tym związanymi. Chmura to także zdalny dostęp do aplikacji – na każdym komputerze czy urządzeniu mobilnym. Nie jest już istotne, w jakim miejscu znajduje się użytkownik – z każdej lokalizacji i na każdym sprzęcie połączonym z internetem może zalogować się na swoje konto w enova365. A dodatkowo: dostęp do aplikacji dla użytkowników macOS, iOS bez potrzeby instalowania “parallelsów”, możliwość korzystania z podpisu elektronicznego oraz obsługi wielu firm poprzez jedną platformę, dostęp do środowiska dla Partnera wdrożeniowego, jeśli wymagane są prace na aplikacji, np. wdrożenie integracji e-commerce, ciągłość działania dzięki wysokiej niezawodności architektury serwerowej Itmation, bezpieczeństwo danych – poprzez wdrożone procedury bezpieczeństwa na środowisku wirtualnym, w tym regularne tworzenie kopii zapasowych, jak i odpowiednie zabezpieczenie fizyczne infrastruktury. Migracja enova365 do chmury W gronie Klientów Itmation znajduje się już ponad 600 firm, które zdecydowały się na przeniesienie aplikacji ERP do chmury. Migracja enova365 do chmury nie jest skomplikowana. Oferuje za to szereg korzyści związanych z wygodą pracy i bezpiecznym dostępem do danych zgromadzonych w jednym miejscu. Potrzebna jest tylko Twoja decyzja. Skontaktuj się z Itmation, by uzyskać wsparcie i więcej szczegółów na temat enova365 w chmurze.  
Jak-działa-enova365-w-chmurze
Logo firmy Itmation
zweryfikowano

5/5(1 głosy)

Itmation

Partner we wdrożeniu środowiska chmurowego dla ERP


Dolnośląskie
50 osób
Zobacz profil
Branża
Automotive, Biura rachunkowe, Budownicza, Chemiczna, Dystrybucja, eCommerce, Elektronika, Hotelarstwo, Meblarska, Medyczna, Metalurgiczna, Produkcyjna, Sektor publiczny, Spożywcza FMCG, Transportowa, Tworzywa sztuczne, Usługi, Przemysł obronny i lotniczy, Produkcja maszyn, Produkcja zaawansowanych technologii i elektroniki, Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw
Opis
Wspieramy partnerów wdrożeniowych i producentów oprogramowania ERP i CRM, oferując bezpieczny i elastyczny hosting chmurowy dla aplikacji biznesowych....
rozwiń